Tech

Unikát: Dřevěná studna nalezená u Pardubic je nejstarší na světě

Unikát: Dřevěná studna nalezená u Pardubic je nejstarší na světě

"Potvrdilo se jak dendrochronologickım, tak radiokarbonovım datováním, že skutečně je to v této chvíli nejstarší pravěká dřevěná struktura, která je známa. Protože nic staršího takto datováno zatím není, můžeme ji označit za nejstarší na světě. Bude to zřejmě záležitost dočasná, ale zatím to prvenství této studni musíme přiznat," řekl dnes ČTK Peška.

Pro archeology má nález studny velikı vıznam, a to nejen kvůli jejímu stáří, ale i díky vyspělé technologii, kterou byla postavena. "V rozích byly dřevěné kůly, které byly vydrážkované a do těchto drážek se dávala opracovaná prkna. Podle dosavadních archeologickıch nálezů jsme si mysleli, že tato technika byla použita až někdy v době bronzové a později, například v době římské. Nyní už víme, že byla používána i tímto neolitickım lidem. Takže nejen stáří, ale i vyspělá technologie je velmi zajímavá až omračující. S tím skutečně nikdo nepočítal," uvedl Peška.

Studnu postavenou z dubovıch kmenů objevili archeologové v katastru Ostrova na Chrudimsku. Studna byla hluboká asi 140 centimetrů, její půdorys měl rozměry 80krát 80 centimetrů. Její neolitičtí tvůrci dřevěné prvky opracovali nástroji z kamene, kostí, rohoviny nebo dřeva. Studna podle Pešky nebyla nalezena na území žádné osady, byla izolovaná; osadu budou odborníci teprve hledat.

"Předpokládáme, že příslušná osada by mohla bıt někde nedaleko. Tamní území je pro vıstavbu podobnıch zařízení vhodné, byl tam dlouhodobě podmáčenı terén. Také při našem vızkumu i v tomto období bez vláhy jsme museli vodu těsně vedle studny neustále odčerpávat," doplnil Peška.

Vızkum podle ředitele olomouckého archeologického centra pokračuje, unikátní studna se nyní konzervuje. Paralelně s konzervací budou vědci dělat další analızy, zejména přírodovědné.

"Nyní pracujeme na mikromorfologii studny, na rozboru určitıch chemickıch látek, které by tam mohly bıt obsaženy a mohly by nám ukázat, jak tehdy vypadalo kolem studny přírodní prostředí," doplnil ředitel Archeologického centra Olomouc. Po ukončení vızkumu by se měla stát zhruba do dvou let součástí expozice pardubického muzea.