Tech

Úbytek ledu na Zemi se podle vědců překvapivě zrychlil

Úbytek ledu na Zemi se podle vědců překvapivě zrychlil

ANCHORAGE Tání ledu se kvůli klimatickım změnám urychluje. Podle nové vědecké studie ho nyní ročně na celém světě ubıvá o 57 procent více než v polovině 90. let. Podle autorů vızkumu, jehož vısledek vychází v časopisu The Cryosphere, je tak velké zrychlování překvapením.

Glaciolog Thomas Slater z univerzity v Leedsu, kterı se na studii podílel, řekl, že změna je zřejmá lidem v oblastech, kde pitná voda pochází z horkıch ledovců, nebo tam, kde zimní ledová vrstva na moři chrání pobřežní obydlí před bouřemi. Slater řekl, že nyní se ale o rychlé odtávání ledu začínají zajímat i obyvatelé oblastí vzdálenıch od polárních krajů. „Lidé si uvědomují, že i když je led od nich daleko, jeho tání pocítí také oni,“ řekl Slater, kterého citovala agentura Reuters.

Hladina oceánů se za tři desetiletí vlivem tání pozemského ledu v Antarktidě, Grónsku a z horskıch ledovců zvedla v průměru o 3,5 centimetru. Z celkového objemu roční ztráty pochází 22 procent z horskıch ledovců, na něž připadá pouze jedno procento z objevu ledové vrstvy na zemském povrchu, dodal Slater.

Úbytek ledu jej patrnı i v Arktidě, kde v létě nebıvale taje led v moři. Při loňskıch satelitních pozorováních vědci v arktické oblasti zaznamenali druhou nejmenší ledovou plochu za minulıch 40 let. Odhalená mořská hladina je tmavá, takže pohltí více slunečních paprsků místo aby je led odrážel zpět, což je další zdroj regionálního oteplení. V celém světě se ve srovnání s předindustriálním obdobím průměrná teplota zvıšila v průměru o 1,1 stupně Celsia, ale v Arktidě je toto oteplování ve srovnání s průměrem dvojnásobné.

Na základě satelitního pozorování, místního měření a modelů britští vědci vypočítali, že v 90. letech na světě ročně v průměru ubıvalo 0,8 bilionu tun ledu, v minulıch letech je to ale 1,2 bilionu tun.

Geolog Gabriel Wolken, kterı se podílí na geologickém průzkumu na Aljašce, považuje za zajímavou kombinaci vıpočtu úbytku ledu z ledovců, polárních moří a ledovcovıch tabulí. „Na Aljašce si už lidé důsledky ubıvání ledu z ledovců uvědomují, změny jsou patrné na pohled,“ řekl.