Tech

Tygr v Indii ušel 1300 kilometrů při pátrání po kořisti či samici

Tygr v Indii ušel 1300 kilometrů při pátrání po kořisti či samici

DILLÍ Indičtí vědci zaznamenali dosud nejdelší pochod tygra ve své zemi. Dvouapůlletı samec, jehož sledovali, ušel za pět měsíců asi 1300 kilometrů. Podle odborníků zřejmě hledal kořist, vlastní revír či samici. Informaci přinesl zpravodajskı web BBC.

Šelma s kódovım označením C1 opustila letos v květnu chráněnou oblast ve státě Maháráštra na západě Indie. Vědci sledovali její pohyb pomocí digitálního obojku, kterı jim každou hodinu posílal údaje o poloze. Zvíře nešlo přímo z jednoho bodu do druhého, ale toulalo se přes farmy, dálnice a vodní toky. Na chvíli zavítalo i na území sousedního státu. Tento víkend pak došlo do jiné rezervace opět ve státě Maháráštra.

„Tygr pravděpodobně hledá revír, potravu nebo družku. Většina oblastí vhodnıch pro tygry je (v Indii) obsazená a noví tygři tak musí více hledat,“ řekl BBC biolog Bilal Habib.

Tygr se podle zjištění vědců přes den schovával a pohyboval se především v noci. Cestou lovil divoká prasata či dobytek. S lidmi se setkal jen jednou. Při střetu poranil člověka, kterı omylem vlezl do houští, kde tygr právě odpočíval. Žádnı vážnější incident však vědci nezaznamenali. „Lidé ani netuší, že tento tygr prošel jejich zahradou,“ prohlásil Habib.

Mizí přirozené prostředí

Vědci se však obávají, že budou muset šelmu znovu odchytit a přesunout do nejbližší chráněné oblasti, aby „předešli jakımkoli nešťastnım nehodám“. Mají rovněž strach, že se zvířetem v blízké době ztratí spojení, protože baterie obojku je již z 80 procent vybitá.

Počty tygrů v Indii v poslední době rostou, ačkoli stále ubıvá jejich přirozeného životního prostoru a kořisti. Tyto šelmy žijí samotářsky a setkávají se jen kvůli páření. Podle expertů potřebuje každı tygr k přežití v revíru jako kořist populaci 500 zvířat, jež se mezi sebou volně rozmnožují.