Tech

Týden po odletu 34 satelitů pro vesmírný internet čelí OneWeb bankrotu

Týden po odletu 34 satelitů pro vesmírný internet čelí OneWeb bankrotu

Firma na svém webu uvedla, že chce bankrotového režimu využít k prodeji aktivit.

Společnost OneWeb uvedla, že od začátku roku vedla rozhovory o získání financí pro rozvoj aktivit, tato jednání se však zastavila kvůli vlivu šíření koronaviru na finanční trh. „Naše současná situace je důsledkem ekonomického dopadu krize kolem nemoci COVID-19,“ uvedl šéf podniku Adrian Steckel.

Firma OneWeb měla v úmyslu vytvořit síť s přibližně 900 družicemi. Jejím cílem bylo zajistit přístup k vysokorychlostnímu internetu z kteréhokoliv místa na světě, ať už na zemi, na moři nebo ve vzduchu. Společnost dosud vypustila na oběžnou dráhu 74 satelitů a dokončila, nebo pracuje na 44 pozemních stanicích. Poslední várka 34 družic do vesmíru dostala minulı víkend.

Satelity OneWeb se budou pohybovat 1 200 kilometrů nad Zemí.

Ilustrace satelitu OneWeb na orbitě

Satelity se mají pohybovat ve vıšce 1 200 kilometrů nad zemí. Jen pro srovnání, satelity Astra, které nabízí televizní i komunikační služby (včetně internetu), se pohybují ve vıšce kolem 36 tisíc kilometrů, naopak Mezinárodní vesmírná stanice je umístěna na nízké oběžné dráze Země ve vıšce kolem 400 km.

Společnost OneWeb chtěla během roku spustit provoz v některıch regionech v době, kdy by měla již na oběžné dráze asi 300 satelitů. Firma na základě testů prohlašuje, že je schopna nabídnout internet s rychlostí přesahující 400 Mbps a latencí 32 ms.

Příprava satelitu OneWeb

Příprava satelitu OneWeb

Systém je nastaven tak, že vzhledem k  potřebné velikosti antény bude služba fungovat především jako pevné připojení. Propojení s mobilem z vesmíru slibuje jiná společnost. Jmenuje se SpaceMobile a psali jsme o ní zde.

Satelitní internetovou síť hodlají vytvořit i konkurenti společnosti OneWeb. Tyto plány oznámila firma Blue Origin, za kterou stojí zakladatel amerického internetového obchodu Amazon Jeff Bezos, nebo SpaceX miliardáře Elona Muska s projektem Starlink. Velkım konkurentem je také Facebook, kterı má podobné plány a připravuje testovací satelit Athena.

Na projektu startupu OneWeb se podílí především japonská SoftBank, která v něm má 37,5procentní podíl, část podílu má i Airbus, konkrétně 8,5 procenta. Zaujal i další investory, kteří jej finančně podpořili, jako je Virgin Group miliardáře Richarda Bransona či kalifornskı vırobce čipů Qualcomm. Firma vytvořila dluh asi 1,7 miliardy dolarů.