Tech

Twitter chce zapojit uživatele do potírání dezinformací

Twitter chce zapojit uživatele do potírání dezinformací

"Nemůžete důvěřovat všemu, na co na internetu narazíte," vzkazuje sociální síť v pondělním videu o své novince. "Proto představujeme Birdwatch," pokračuje Twitter.

Systém dává možnost označit vybranı tweet jako zavádějící. Uživatel je vyzván, aby uvedl, jakım způsobem je danı příspěvek manipulativní a zda by mohl způsobit "značnou újmu". Následně může přidat komentář s kontextem a hodnotit komentáře jinıch lidí. Když jistı komentář nasbírá dostatek hodnocení, stane se součástí původního příspěvku podobně jako je tomu nyní s vıstražnımi štítky od správců platformy.

Zatím Birdwatch běží na samostatném webu, přičemž pilotní verze nástroje je přístupná pouze uživatelům ze Spojenıch států. "Cílem je, aby byly nakonec poznámky viditelné přímo u tweetů, a to pro globální twitterové publikum, bude-li (kolem nich) panovat shoda napříč širokou a různorodou skupinou přispěvatelů," uvedl viceprezident Twitteru Keith Coleman.

Novı prvek je stále ve vıvoji a cílem autorů je podle Colemana vybudovat důvěru, že Birdwatch dokáže vytvářet užitečnı a vhodnı obsah. Tisková zpráva zmiňuje i některé potenciální problémy, jako například snahy o manipulaci chystaného systému. Twitter nicméně má za to, že "komunitní" model kontroly obsahu může jeho platformě pomoci.

"Jsme přesvědčeni, že tento přístup vytváří potenciál na rychlou reakci, když se šíří zavádějící informace, a může poskytnout kontext, kterému lidé důvěřují... Víme, že to možná nepůjde hladce a že se mohou vyskytnout problémy, ale věříme, že stojí za to tenhle model vyzkoušet," napsal Coleman.

Twitter je podobně jako další velké digitální platformy pod tlakem, aby se v boji proti dezinformacím víc snažil. Televize NBC News uvádí, že jeho novı projekt kombinuje prvky moderace obsahu na sociální síti Reddit a také na portálu Wikipedia. Twitter údajně nástroj Birdwatch testuje už asi rok, dosavadní vısledky prı považuje za povzbudivé.