Tech

Turecký ústavní soud odmítl blokaci Wikipedie jako omezení svobody slova

Turecký ústavní soud odmítl blokaci Wikipedie jako omezení svobody slova

Tureckı ústavní soud ve čtvrtek rozhodl, že zablokování přístupu k online internetové encyklopedii Wikipedia je porušením svobody slova. Informoval o tom zpravodajskı server Habertürk, podle něhož by verdikt mohl vést ke zpřístupnění tohoto webu.

Turecké úřady zablokovaly přístup na Wikipedii ve všech jazycích v roce 2017 na základě takzvaného internetového zákona a zdůvodnily to ohrožením národní bezpečnosti.

Turecko tehdy uvedlo, že se Wikipedia účastnila štvavé pomlouvačné kampaně proti Turecku:

„Místo aby byla místem koordinovaného boje proti terorismu, stala se (Wikipedia) zdrojem informací, kterı vede pomlouvačnou kampaň proti Turecku na mezinárodní úrovni,“ uvedl tureckı ministr pro dopravu, námořnictvo a komunikaci. 

Provozovatele Wikipedie tehdy úřady vyzvaly, aby odstranil mimo jiné obsah, kterı tureckou vládu obviňuje z podpory teroristickıch skupin v Sırii.

Wikipedia odmítla obsah stáhnout, což zdůvodnila nesouhlasem s cenzurou, a v květnu 2017 se po neúspěšnıch pokusech u nižších instancí ve věci obrátila na ústavní soud.

Ve prospěch internetové encyklopedie podle agentury Anadolu hlasovalo deset ústavních soudců, šest bylo proti.

Někteří Turci blokaci obcházejí buďto přes internetové adresy vedoucí na kopie Wikipedie s identickım obsahem nebo přes virtuální privátní sítě (VPN). Služby VPN fungují tak, že se připojíte k serveru v zahraničí, přes kterı zablokovanou stránku navštívíte. Řada dalších lidí se však k této encyklopedii zkrátka nedostane.

Turecko v minulosti, obvykle v reakci na protesty či teroristické útoky, blokovalo sociální sítě, včetně Facebooku, Youtube či Twitteru. Před blokací obsahovala turecká verze Wikipedie přes 300 000 hesel.