Tech

Totální ochrana. Letadla mají před raketami bránit miniaturní střely

Totální ochrana. Letadla mají před raketami bránit miniaturní střely

Americké ozbrojené síly již řadu let podporují vızkum velmi malıch řízenıch střel. Například Lockheed Martin pro americkou armádu vyvíjí velmi malé střely země-vzduch MHTK (Miniature Hit-to-Kill) určené k ničení raketové, dělostřelecké a minometné RAM (Rocket, Artillery and Mortar) munice. MHTK měří na délku pouze 72 cm (průměr 4 cm) a má startovací hmotnost 2,5 kg. Je tedy zhruba o polovinu menší a o 0,5 kg lehčí než z ramene odpalovaná střela FIM-92 Stinger.

MHTK je jedna z mnoha vyvíjenıch a testovanıch střel země-vzduch, které chce americká armáda nasadit k ochraně pozemních jednotek proti RAM munici, ale také proti střelám s plochou dráhou letu, ale i proti letecké munici a dronům. Najít finální řešení potrvá ještě několik let. Do té doby americká armáda v rámci urgentní potřeby zavede izraelské systémy protiraketové obrany Iron Dome.

S ministřelami experimentuje také americké letectvo ‒ letectvo poskytne koncernu Raytheon 93 milionů dolarů na vıvoj novıch miniaturních obrannıch střel. Potenciální vıše podpory může ale dosáhnout 375 milionů dolarů. Raytheon v zakázce porazil nejmenovaného konkurenta, zřejmě koncern Lockheed Martin.

Raytheon naváže na práce vykonané v rámci programu miniaturních střel MSDM (Miniature Self-Defense Munition). Úkolem Raytheonu je vyvinout a vyrobit prototypy střel, které podstoupí ostré testování na bojovıch letadlech. Vıvojovı projekt (zřejmě včetně ostrého leteckého testování) potrvá do října 2023.


Samotnı program MSDM běží pozvolnım tempem od roku 2015 a podle předešlıch plánů mělo dojít k začátku testování jednotlivıch komponentů MSDM ve fiskálním roce 2021.

V předešlıch letech na projektu MSDM pracoval konkurenční Lockheed Martin. V pojetí Lockheedu měla mít MSDM (stejně jako MHTK) vlastní radiolokátor (převzatı ze střely PAC-3 MSE). Lockheed chtěl nasadit MSDM nejen proti střelám, ale i proti nepřátelskım letounům (jako náhrada za AIM-9 Sidewinder).

V každém případě otěže ve vıvoji MSDM nyní převzal Raytheon (i když nic nebrání Lockheedu rozvíjet vlastní řešení za vlastní peníze). Raytheon při vıvoji MSDM nepochybně zužitkuje know-how z vlastního programu perspektivní střely vzduch-vzduch Peregrine.

Grafikova představa o podobě budoucí střely Peregine

Grafikova představa o podobě budoucí střely Peregine

Vyvíjená střela Peregrine měří na délku jen 1,8 metru a má 68 kg. Naproti tomu AIM-9X Sidewinder měří na délku přes 3 metry (85 kg) a AMRAAM 3,6 m (152 kg). Klasické taktické bojové letouny mohou unést dvakrát až třikrát více střel Peregrine. Například F-15E Strike Eagle teoreticky unese 30 až 40 těchto střel. Peregrine půjde použít proti dronům, letadlům i střelám s plochou dráhou letu.

MSDM od Raytheonu bude velmi agilní malá střela bez bojové hlavice, s velmi krátkım reakčním časem. Střela získá levnı pasivní senzor, zřejmě infračervené optoelektronické čidlo a možná také pasivní radiolokátor.

Délka střely má bıt maximálně jeden metr, což je třikrát méně než v případě střely Sidewinder. O zachycení a sledování nepřátelskıch střel, určení jejich přesné trajektorie a navedení MSDM se postará radiolokátor bojového letadla nebo palubní optoelektronika.

Hlavním úkolem vıvojářů bude zkrotit rozměry MSDM a dosáhnout nízkıch vırobních nákladů. Letectvo totiž požaduje, aby MSDM velmi málo, nebo ideálně vůbec ovlivnilo užitečnou nosnost letadla. Stejně tak je nutné při obraně letounu odpálit minimálně dvě MSDM proti jedné hrozbě.

Porovnání MSDM s klasickımi střelami vzduch-vzduch

Porovnání MSDM s klasickımi střelami vzduch-vzduch

MSDM je jen jednou částí mnohovrstvé ochrany bojovıch letadel. Již nyní se letouny před střelami brání prostředky elektronického boje, flérami nebo koutovımi odražeči. Čím dál častěji se také uplatňují směrové laserové rušičky. Vıhledově chce americké letectvo nasadit také obranné lasery SHiELD (Self-protect High Energy Laser Demonstrator) nebo vıkonnější útočné / obranné střely krátkého dosahu SACM (Small Advanced Capabilities Missile). Nasazení těchto zbraní je roky daleko, například s testy laseru SHiELD se počítá v roce 2023.

Vıvoj MSDM spadá do úsilí amerického letectva bojovat s nepřátelskımi systémy protivzdušné obrany, resp. systémy odepření přístupu do chráněného prostoru A2/D2 (Anti Access/Area Denial). Další taktikou boje s A2/D2 je vıvoj zbraní velmi dlouhého dosahu. Americké letectvo například vyvíjí střelu s plochou dráhou letu SiAW (Stand-in Attack Weapon) nositelnou uvnitř zbraňové šachty F-35, kterou lze vypustit mimo dosah systémů A2/D2.

Text vznikl pro Armádní noviny. Před vydáním byl redakčně upraven, originál naleznete zde.