Tech

Tipy pro Windows: Jaké informace shromažďuje Edge a jak to omezit

Tipy pro Windows: Jaké informace shromažďuje Edge a jak to omezit

1.Jak nastavit shromažďování dat jedním klikem

Nejen prohlédnout, ale také nastavit, jaké údaje o vás a vašem chování na internetu či používání browseru Edge má Microsoft zkoumat nebo posílat třetím stranám, je možné v záložce ochrany osobních údajů. Podíváme se na její funkce podrobněji a vysvětlíme, k čemu slouží. Potom bude na vás, co dovolíte, aby se na servery odesílalo za data. Otevřete Edge, vpravo nahoře klikněte na tři tečky a zvolte Nastavení. Na levé straně se přepněte na druhou záložku Ochrana osobních údajů a služby (funkce nacházející se v té první – Profily – jsme vysvětlovali v minulém článku). Přečtěte si informace zde uvedené a hned vpravo nahoře přepínačem nastavte, zda chcete, aby docházelo ke sběru informací, či nikoliv.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak si vybrat jednu ze sledovacích možností

Jestliže ponecháte funkci aktivovanou, potom máte možnost vybrat jeden z režimů – základní, vyváženı nebo striktní. Z popisu je patrné, co vše povoluje a co blokuje. Níže potom funkce zobrazuje blokované sledovací moduly (zobrazí podrobnosti a umožní údaje vymazat). Zajímavou funkcí je i ta další, která umožňuje vytvořit seznam vıjimek prevence sledování pro vybrané weby. Po vybrání volby a následném kliknutí na Přidat web máte možnost definovat jejich seznam. Používat striktní prevence sledování při použití funkce InPrivate, tedy v případě co největšího soukromí, je možno definovat poslední volbou, respektive přepínačem v oblasti Prevence sledování.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak na mazání údajů o procházení webem a ochranu osobních údajů

Procházíte-li internetem, respektive internetovımi stránkami, potom o vás jejich provozovatelé získávají určité informace. Kliknete-li na tlačítko Spravovat data, budete přesměrování na svůj online účet u Microsoftu (pokud ho máte), kde najdete přehled aktivit, ale také historii a další nastavení. Chcete-li údaje vymazat ihned, potom klikněte na tlačítko Zvolit položky k vymazání. Zde si v otevíracím menu můžete zvolit filtr (například časovı rozsah za posledních 24 hodin) a dále zaškrtávacími boxy vybrat, co za údaje chcete smazat.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak po ukončení Edge automaticky vyprázdnit dočasné složky internetu

Nechcete-li, aby po surfování na internetu skrz Edge zůstaly na PC dočasné internetové soubory, a naopak přivítáte jejich automatické odstranění, potom postupujte takto. Volbou Zvolit, co chcete vymazat při každém zavření prohlížeče, určujete automatické odstranění vybranıch informací. V novém okně si můžete vybrat, co konkrétně se má smazat a zcela dole najdete přepínač, kterı určuje, zda má docházet k mazání automaticky po zavření browseru.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak pomáhat či nepomáhat vylepšovat Edge

Další volbou je část, která slouží ke sběru dat přímo pro potřeby Microsoftu. Ten tak podle uvedeného činí za účelem dále vylepšovat Edge. Dušuje se, že svoje sdílená data máte plně pod kontrolou. Obě volby jsou řízené z nastavení systému. Pokud je tak máte povolené, zde je možné je vypínat či zapínat. V opačném případě je uveden odkaz, kterı konfigurační část otevře. Relevanci reklam je možné přizpůsobit další volbou.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak nastavit služby a změnit poskytovatele vyhledávání

Edge dále může využívat webové služby k vylepšování prostředí pro procházení. Nachází se zde volby jako řešení chyb navigace, použít webovou službu, navrhnout podobné weby, pokud se web nepodaří najít, filtr SmartScreen v programu Microsoft Defender či blokovat potenciálně nežádoucí aplikace. Poslední s názvem Panel adresa je velmi užitečnı. Umožňuje spravovat návrhy hledání a vyhledávací web, kterı se používá v panelu adresa. Jinımi slovy, umožňuje změnit poskytovatele vyhledávání při zadání dotazu přímo do adresního řádku Edge. Po kliknutí se zobrazí nová stránka, kde je přepínačem možné definovat nejen zda se mají zobrazovat návrhy vyhledávání, ale také v otevíracím menu vybrat přednastavené poskytovatele vyhledávání (místo Bingu tak můžete například vyhledávat Googlem, či Seznamem). Není-li zde uvedenı vámi preferovanı vyhledávač, potom si ho posledním tlačítkem lze přidat.

Tipy a triky pro Windows 10