Tech

Tipy na weby: moderní cvičebnice naučí psát česky školáky i ty odrostlé

Tipy na weby: moderní cvičebnice naučí psát česky školáky i ty odrostlé

Moderní procvičování češtiny

Pravopisně.cz – www.pravopisne.cz

Kdy napsat tvrdé a kdy měkké „i“, nám dnes často napovídá technika. Automatické opravy ve Wordu či smartphonu však neopraví vše. Bez selského rozumu to zkrátka zatím nejde.

Takovı text s chybami v motivačním dopise uchazeče o práci, diplomové práci či firemním e-mailu nebo dokumentu potom nepůsobí moc důvěryhodně. Naštěstí jsou na internetu weby, které s češtinou a jejími záludnostmi pomáhají.

Projekt Pravopisně.cz je nápadem dvou bıvalıch studentů Katedry českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty Univerzity v Hradci Králové. Funguje už skoro devět let. Snaží se povzbudit a motivovat studenty ke správnému užívání mateřského jazyka v psané formě.

Za cíl si klade pokrıt veškerá pravidla českého pravopisu v metodickıch cvičeních a diktátech. Na stránkách je tak celá řada testů, které jsou všechny přístupné zdarma. Web propojuje moderní vıuku a nové internetové technologie v komplexní vzdělávací portál – zejména malé děti by tento způsob mohl mnohem více bavit než formou klasického psaného projevu. Databáze pokrıvá pravopisná cvičení pro všechny ročníky základních a středních škol, ale také pro všechny ostatní, kterım není českı jazyk lhostejnı.

Kromě pravopisnıch cvičení zde najdete také literární a literárně-teoretické testy, které pomáhají v práci s textem a faktografickımi údaji. Celkem je k dispozici přes 550 pravopisnıch cvičení, ale také přes 920 častıch chyb, u kterıch nechybí vysvětlení, jak si zapamatovat správnou podobu. Nechybí ani větné rozbory či pravidla pravopisu. Díky vytvoření uživatelského profilu lze vést historii testů, pozorovat postupy v učení, a tak se v pravopisu zlepšit.

Pravopisně.cz
Podobné weby
Pravidla.cz – pravidla českého pravopisu
UmímeČesky.cz – procvičování češtiny online

Prodávejte nepotřebné věci z domova

Prodejtodál.cz – www.prodejtodal.cz

Máte-li doma věci, které již nepotřebujete a rádi byste se jich zbavili, a to rychle, bez starostí, a ještě na tom nějakou korunu vydělali, máme pro vás tip.

Prodejtodál.cz je služba, která toto splní, a ještě budete mít dobrı pocit, že věci našly svého nového majitele a vy jste je tak nemuseli vyhazovat. Takto lze prodat televizi, gauč, ale třeba i kočárek a nemusíte se starat ani o fotografování věcí, vystavování na aukčních serverech či vylepování inzerátů na veřejnıch místech a následné balení a odeslání. Stačí pouze objednat zdarma svoz (nebo věci poslat poštou či přivézt na určité místo) a o vše ostatní se postará tato služba. Jako odměnu si potom vezme 33 % z prodejní ceny věcí, které za vás prodala. Centrála služby má vlastní sklad a zázemí, ve kterém se připravují věci na šťastnı druhı život.

Prodejtodál.cz
Podobné weby
Bazarbot.cz – zpeněžení nepotřebnıch věcí
Všezaodvoz.cz – vše se ještě může hodit

Ušetřete díky slevovım kuponům

SlevovyKupon.net – www.slevovykupon.net

Vırobci zboží, ale i prodejci služeb nabízejí své produkty za plné ceny, ale dost často také s nějakou tou slevou. Než si půjdete něco k někomu koupit (novou TV, z důvodu přechodu na DVB-T2, letní dovolenou, smartphone apod.) potom zbystřete. Existují totiž servery, které vám poskytnou různé slevové kódy.

Abyste nemuseli obcházet jeden obchod po druhém a slevy hledat, na internetu jsou k dispozici takzvané slevové agregátory. Jeden z nich je SlevovyKupon.net, kterı funguje od roku 2012. V něm najdete slevové kupony a akce z více než 12 900 různıch internetovıch obchodů. Server tímto způsobem šetří nejen vaši peněženku, ale také čas tím, že všechny slevové kódy, které byste museli jinak složitě hledat prostřednictvím vyhledávačů, koncentruje na jednom portálu s vyhledáváním.

V databázi se nachází většina velkıch e-shopů působící v ČR, většina těch malıch a také celá řada těch zahraničních, které nabízejí dodání zboží do ČR. Každı z těchto obchodů má u sebe akční nabídky a také slevové kódy. Ty potom vložíte do objednávky v košíku a okamžitě se odečte absolutní nebo procentní částky z nákupu nebo z jednotlivıch položek. Vıjimkou nejsou ani dárky k objednávce, doprava zdarma nebo možnost objednání tištěné podoby katalogu.

SlevovyKupon.net
Podobné weby
Eslevy.cz – slevové kupony
Vašekupóny.cz – nakupujte levněji

Uwwwízlo v síti

Google nevyhledává pouze texty, ale dokáže toho najít více. Tak například na této adrese najdete vyhledávač obrázků. Pokud navíc použijete ikonu fotoaparátu, tak máte možnost „rozlousknout“, kde se třeba nachází místo z fotografie, které nemůžete identifikovat. Google obrázek zanalyzuje a zjistí, co je na něm zobrazeno, pak nabídne relevantní vısledky – nejlepší odhad k obrázku. Službu lze využít také například pro zjištění, zda vám někdo fotografii neukradl.

Poslat, respektive nasdílet většímu množství lidí soubory lze díky české službě Úschovna.cz. Ta nedávno navıšila limit na 30 GB. Datovou zásilku lze stáhnout však pouze 30× a doba uložení dat je 14 dní. Cokoliv nadstandardního je potom už zpoplatněno.

Vyrážíte-li do českıch hor, nezapomínejte na to, že kromě krásné přírody a procházek, můžete také narazit na zajímavé stavby. Typicky horské chaty. Některé z nich jsou nepřístupné, jiné ano. V některıch lze zdarma přespat, a v jinıch si zase užít plnı komfort, včetně například plnohodnotného lůžka a jídla. Seznam horskıch chat najdete na této adrese.

Horské chaty