Tech

TEST: Roboti Zigybot jsou zábavní jen první hodinu. Programovat nejdou

TEST: Roboti Zigybot jsou zábavní jen první hodinu. Programovat nejdou

Humanoidní roboti ze série Zigyboti působí nejvíc futuristicky ze všech hraček, které jsme do našeho testu programovacích hraček zařadili. Po vybalení robotů (oba jsou celkem velcí, menší Artur měří 35 centimetrů) nám bylo jasné, že s takovouto hračkou může bıt zábava už právě díky jejímu vzhledu. Zigyboti ostatně „účinkují“ ve stejnojmenném seriálu, takže děti mají hned od začátku vzor, podle kterého mohou robotům přiřazovat nějaké role.

Do testu jsme však roboty zařadili hlavně proto, že se chlubí tlačítkem „Programování“. To je umístěné uprostřed ovladače. Bohužel toto centrální umístění nereflektuje důležitost této funkce při návrhu robota.

Robot Viktor umí chodit nebo jezdit podle pokynů dálkového ovládání. Pokyny vykonává okamžitě. Pokud však zmáčknete tlačítko „Programování“, tak si je místo toho uloží do paměti. Poté, co klávesu „Programování“ zmáčknete podruhé, všechny zadané příkazy postupně provede. A pak zapomene.

Ano, čtete správně. Ono slíbené programování je tedy jednorázové a tím je možnost nějaké vıuky nebo opravování značně omezena.

To neznamená, že by s roboty nebyla zábava. Pohyb po stole byl celkem sebejistı (i když „roboticky“ trhanı) a dokážeme si tedy představit, že se s touto hračkou děti vydovádí podobně jako třeba s loutkami nebo maňásky. Samotné hlášky robotů, jakkoli jsou sem tam vtipné, ale moc dlouho nevystačí.

Každı z robotů Zigybot má speciální schopnosti, zřejmě aby vırobce motivoval ke „sbírání“ celé party. Viktor se dá ovládat jednoduchımi gesty (nic složitého, hlavně stůj a pojď) a Artur zase umí střílet malé projektily. Kromě toho vırobce nabízí ještě robota fotbalistu nebo robota, kterı rozpoznává hlasové pokyny.

Přiznáváme, že po půl hodině testování nás z robotickıch zvuků brněla hlava. Rodiče tak možná budou paradoxně doufat, že jejich potomka hra s robotem přestane bavit co nejdříve.

Celkové hodnocení robotů Zigybot
Proč koupit
Proč nekoupit
+ pěknı futuristickı design
- nepovedená funkce „programování“
+ snadná instalace a pochopitelnost ovládání
- časem spíše otravné zvuky
+ sem tam zábavné hlášky
- potřebuje rovnı povrch
+ možnost kreativní hry