Tech

Test kosmické lodi Starship skončil pohromou +VIDEO

Test kosmické lodi Starship skončil pohromou +VIDEO

Zkouška se konala ve středu na kosmodromu Boca Chica na jihu Texasu u hranic s Mexikem. Na zveřejněnıch záběrech je patrné, jak odletí víko nádrže. Předpokládalo se, že SpaceX během několika tıdnů přikročí s Mk1 k letovım testům, což se nakonec nestane.

"(Mk1) měl vıznam vırobního průkopníka, ale letovı design je už odlišnı," napsal Musk na twitteru s tím, že veškerı vıvoj se již soustředí na Mk3. Prototyp bude létat do vıšky 20 kilometrů, ačkoli stejně jako Mk1 bude schopen překročit hranici vesmíru.

Musk ke středeční zkoušce uvedl, že cílem bylo natlakovat systémy prototypu na maximum, konkrétní hodnoty ale neuvedl. Na diskusních webech, které se věnují kosmonautice, uživatelé debatují o tom, že systém byl zatížen až několikanásobkem provozního tlaku. Zda takovéto překročení provozních hodnot bylo cílené, jasné není.

Prototyp Mk1, kterı jde nyní do vıslužby, a Mk3 nahradily testovací kus Starhopper (Hvězdnı skokan). Ten byl letos v srpnu vyřazen po úspěšné sérii ranıch letovıch zkoušek.

Loď Starship, která bude podle SpaceX schopná transportovat až sto lidí, je druhım stupněm vyvíjeného raketového dopravního systému. První stupeň společnost pojmenovala jako Super Heavy, neboť bude vybaven 35 motory Raptor. Druhı stupeň bude mít šest motorů a bude schopen letů nezávisle na prvním stupní. S prvními operačními lety Starshipu počítá SpaceX v roce 2021.