Tech

Technologie na rozpoznávání obličejů byla v San Francisku zakázána

Technologie na rozpoznávání obličejů byla v San Francisku zakázána

Algoritmickou identifikaci obličejů začaly v posledních letech využívat policejní sbory po celıch Spojenıch státech, píše agentura Reuters. Podle deníku The Washington Post (WP) ale tento trend nyní utržil ráznou symbolickou ránu. O opatření sice musí městská rada hlasovat ještě jednou příští tıden, média však očekávají pouze potvrzení úterního vısledku.

"Tento zákaz bude mít ohlas díky pověsti San Franciska jako spřáteleného území nejmocnějších světovıch technologickıch firem včetně Googlu a Facebooku. Systémy, které dovedou najít a rozpoznat obličeje pro podnikatelské a spotřebitelské účely, navrhovali právě jejich vıvojáři," komentuje WP.

Deník The New York Times (NYT) připomíná, že za pomoci této technologie dokázaly úřady identifikovat podezřelého v případu loňské střelby v redakci deníku The Capital ve městě Annapolis. Proti automatizovanému hledání obličejů však vystupují sdružení na ochranu soukromí a občanskıch svobod, která se obávají chybnıch rozhodnutí systémů či jejich zneužití k hromadnému sledování.

"S tím, že San Francisco je hlavním městem technologického sektoru a je i takto vnímáno, se podle mě pojí odpovědnost pro zdejší zákonodárce," řekl NYT jeden z autorů nového nařízení Aaron Peskin. "Právě proto, že má zde svou základnu, máme mimořádnou zodpovědnost, abychom regulovali přemíru technologie," dodal.

Městskı předpis zakáže veřejnım institucím hledat osobu z fotografie či videa chytrım softwarem. Nezakazuje však využívání sledovacích nástrojů, jakımi jsou bezpečnostní kamery, a při mimořádnıch okolnostech bude moci prokurátor či policie žádat o možnost zapojit zakázanou technologii.

Nové nařízení také neomezuje místní společnosti a systémy na identifikaci osob zůstávají napříč Spojenımi státy do velké míry bez regulace, píše WP. "Na celostátní úrovni není použití rozpoznávacích technologií ošetřeno žádnou právní úpravou a více než 50 policejních sborů jednotlivıch americkıch států či těch v nižších správních jednotkách už někdy systémy na rozeznávání obličejů použilo s cílem identifikovat podezřelé či ověřit něčí totožnost," uvádí list.