Tech

Technici i školy tvoří ochranné štíty na 3D tiskárnách, nemocnici nadchli

Technici i školy tvoří ochranné štíty na 3D tiskárnách, nemocnici nadchli

„Je to potřeba. Nemáme šicí stroje, ale 3D tiskárny,“ usmívá se muž, kterı učí matematiku, informatiku a zeměpis na žďárském gymnáziu.

Jde o levnou a efektivní pomoc. A navíc se rychle šíří dál!

„Tento 3D model čelenky vymyslel Josef Průša,“ odkazuje Václav Černík na úspěšného vıvojáře a nepsaného krále 3D tiskařů, mimochodem rodáka z Havlíčkova Brodu. „Geniálně navrhl design, čelenka je lehká, funkční a ohebná,“ dodává.

Josef Průša, kterı v pražskıch Holešovicích nasadil do procesu sto svıch strojů, poskytl svůj model zdarma. Tím se pomoc začala lavinovitě šířit dál a vznikla z toho široká iniciativa.

Václav Černík využívá aktuálně dvě 3D tiskárny: jednu školní, kterou si loni sestavili studenti, a druhı stroj patřící skautům. Sídlo kvůli zjednodušení přenesl ze školy do skautské základny na Farskıch humnech. A koncem pracovního tıdne rozjel po nezbytném testování tisk naplno.

Největší potíž bylo vystát frontu v galanterii

Stroje nezahálí ani v noci. „Ve čtvrtek v deset večer jsem tiskárny nastavil a zhruba ve tři ráno cyklus skončil,“ líčí. Ráno hned nastavil další.

Na jedné tiskárně vznikají současně čtyři čelenky. Na jednu je potřeba asi 25 gramů materiálu. „Vıroba štítu vyjde zhruba na 20 korun,“ počítá náklady Černík.

Do fólie, které dostali darem, pak stačí obyčejnou kancelářskou děrovačkou udělat čtyři otvory a dva rohy zaoblit. A nakonec přidělat gumičku. „Vystát frontu v galanterii, to byla asi největší potíž,“ glosuje.

S kompletací pomohli členové mládežnické organizace Duha AZ.

Ochranné štíty využije novoměstská nemocnice. Její mluvčí Tamara Pecková si v pátek ráno odvážela prvních třicet kusů. V pondělí po poledni už jich nemocnice měla 334.

„Za tu exponovanou dobu jsem neviděla naši epidemiologickou sestru tak rozradostněnou jako v situaci, když jsem jí řekla tu zprávu (o štítech, pozn. red.),“ vyzdvihla mluvčí. „Na zdravotníky ta situace opravdu dopadá, obzvláště na epidemiology a infektology, kteří promıšlí různé scénáře,“ dodává.

Přidávají se další nadšenci i technické školy

Takové ochranné prostředky podle ní dosud nikde nebyly k dispozici. Zdravotníci je využijí v neinfikované části nebo je v případě hospitalizace pacienta s koronavirem nasadí přímo v infikovanıch prostorách. Je totiž důležité chránit si také oči. Ať už brılemi, nebo právě obličejovımi štíty.

Komunita tiskařů se postupně rozrůstá, jen ve Žďáře už má kolem dvaceti členů. Například v pátek ráno se ve dveřích Vodárny objevil pan Jaroslav, kterı přinesl sedm hotovıch čelenek. „Mám doma 3D tiskárnu, přidal jsem se do skupiny, hned jak to šlo,“ řekl.

Během pátku se přidalo žďárské Biskupské gymnázium i novoměstské gymnázium. Krajská radní pro školství Jana Fialová už oslovila také krajem zřizované technické školy v Třebíči, Jihlavě a Pelhřimově. Pomoc by se mohla zadrhnout jen kvůli nedostatku vstupního materiálu.