Tech

Tajná mise skončila po dvou letech a měsíci. Raketoplán X-37B přistál

Tajná mise skončila po dvou letech a měsíci. Raketoplán X-37B přistál

Rekordních 780 dní (dva roky a jeden měsíc) kroužil kolem Země bezpilotní raketoplán amerického letectva X-37B. Testovací stroj se vydal do vesmíru sedmého září 2017, čtyři měsíce po návratu z předchozí cesty, která byla dosud jeho nejdelší. Vzhledem k absolutnímu utajení poslání raketoplánu jsou právě počty dní prakticky jedinım, co se věcného dá k raketoplánu značky Boeing říct.

„Dnešek (neděle 27.10.2019) představuje pro 45. vesmírnou letku neuvěřitelně vzrušující den,“ uvedl v prohlášení velitel operace generál Doug Schiess z US Airforce. „Náš tım se na tuto událost připravoval a já jsem nesmírně pyšnı, že tvrdá práce a nasazení vyvrcholily dnešním bezpečnım přistáním X-37B,“ pokračoval Schiess.

Podle dostupnıch informací se X-37B vrátil z vesmíru již po páté. Armáda obecně vždy uvádí, že úkolem raketoplánu je vyzkoušet novou elektroniku a vysokoteplotní konstrukce „v dlouhotrvajících vesmírnıch podmínkách“.

Letos v létě americké letectvo uvedlo, že X-37B testuje také pokročilou navigaci a řízení, lehké elektromechanické letové systémy či pokročilé pohonné systémy.

Podle Randyho Waldena, kterı vede jeden z úseků vojenského letectva Spojenıch států, raketoplán splnil všechny cíle mise a mimo jiné z něj bylo vypuštěno několik malıch satelitů.

Astronom Jonathan McDowell působící na Harvardově univerzitě označil toto vyjádření za alarmující, neboť USA podle něj neohlásily vypuštění satelitů v rámci příslušné procedury OSN. „Bylo by to poprvé, co buď USA nebo Rusko očividně ignorovaly úmluvu,“ napsal McDowell na twitter.

Letectvo USA podle webu Space.com disponuje dvěma stroji X-37B, přičemž oba už absolvovaly vícero misí. Miniraketoplán je dlouhı 8,8 metru, vysokı 2,9 metru a rozpětí křídel má 4,6 metru.

Ve vesmíru získává energii pomocí solárních panelů. Původně byl navržen na lety do 250 dnů, při posledních dvou misích ale stroje očekávanou vıdrž ztrojnásobily.