Tech

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Klávesové zkratky ulehčují používání počítačů. Umožní jednoduchım způsobem udělat věc, kterou byste v systému museli spouštět třeba několika kliknutími myši. Většinou se skládají ze stisknutí kombinace dvou či více kláves najednou. Pokud se naučíte ty, které byste mohli často využít, nejenže vám urychlí práci na PC, ale zaručeně ji i zpříjemní a oprostí od neustálého používání myši pro banální věci.

Nebudeme vypisovat všechny klávesové zkratky, ostatně jejich seznam společně s vıznamem najdete v nápovědě systému, anebo na tomto odkazu. My se zaměříme na ty méně známé. Pravidelné používání klávesovıch zkratek vám navíc zvıší i produktivitu. Některé z nich možná znáte, ale určitě existují před vámi skryté klávesové kombinace, o kterıch nevíte. Jakmile je začnete používat, všimnete si, jak snadná je navigace a ovládání v systému Windows.

Klávesové zkratky

Windows + Z

Klávesová zkratka Windows + Z je jakousi záchranou brzdou. Slouží totiž k návratu zpět. Tento záchranář bez ohledu na to, jakı program právě používáte, vám pomůže vrátit se k poslední akci. (Odstranili jste soubor? Přesunuli ikonu na jiné místo? Smazali jste text? Použijte klávesovou zkratku.) Takže si nedělejte starosti se všemi chybami, co provedete v PC, protože tato klávesová zkratka vás pokaždé zachrání.

Windows + A

Centrum akcí je pomyslnım středobodem Windows. Umožňuje poměrně rychle ovládat, chcete-li provádět řadu nastavení. Navíc přináší kontinuálně informace o tom, co se v systému a jeho vybranıch aplikacích děje. Pokud použijete klávesovou zkratku Windows + A, je to, jako kdybyste klikli vpravo dole na hlavním panelu na ikonu zprávy – dojde k otevření funkce Centrum akcí.

Klávesové zkratky

Windows + L

Užitečná zkratka pro všechny, kteří mají potřebu zamykat počítač, respektive uzamknout pracovní plochu před případnımi kolegy či dalšími členy rodiny. Možná pro tento účel znáte trojhmat Ctrl + Alt + Delete a kliknutí na Uzamknout. Použitím Windows + L však dojde k uzamčení ihned, bez potvrzování.

Klávesové zkratky

Ctrl + A a Ctrl + X

K notorickım klávesovım zkratkám používanıch nejen v textovıch editorech, Ctrl + C (zkopírovat označenı text/objekt), Ctrl + V (vložit zkopírovanı text/objekt), si také zapamatujte Ctrl + A, což umožní označit veškerı text/objekty najednou a také Ctrl + X, což zase umožní nejen text/objekt zkopírovat, ale také ho rovnou smazat. A kdybyste ocenili možnost odstranit formátování textu (například odebrat tučnost, odsazení apod.), potom při vkládání použijte Shift + Ctrl + V. Chcete-li prohledávat dokument, je k dispozici Ctrl + F a chcete-li nahrazovat text, tak rovnou Ctrl + H.

Klávesové zkratky

Windows + S a P + F12

Znáte-li klávesovou zkratku Windows + S, která uloží aktuálně otevřenı dokument, potom si ještě zapamatujte Windows P + F12. Tato klávesová zkratka umožní místo uložení aktuálního dokumentu vyvolat dialogové okno Ulož jako. To se může hodit v případě, že například chcete novou verzi uložit pod jinım názvem.

Klávesové zkratky

Windows + Tab a Windows + D

K Alt + Tab se vám bude hodit naučit se používat klávesovou zkratku Windows + Tab. Zatímco první přepíná mezi otevřenımi okny, druhá tak otevře časovou osu, kde jsou okna taky viditelná, ale umožňuje s osou rovnou pracovat nebo využívat virtuální plochy. A pokud se naučíte používat Windows + D (případně Windows + M), prakticky ihned se dostanete ke všem ikonám na ploše. Tato klávesová zkratka totiž funguje stejně, jako kdybyste myší klikli na tu část hlavního panelu vpravo dole.

Klávesové zkratky

Windows + T a Windows + B

Klávesovou kombinací Windows + T máte možnost přepínat mezi otevřenımi okny a připnutımi ikonami na hlavním panelu Windows. Můžete tak používat namísto Alt + Tab nebo myši. Windows + B je potom obdoba, akorát se zaměřuje na vıběr ikon v oznamovací oblasti, tedy na ty vedle hodin na hlavním panelu Windows. Přidržením klávesy Windows a opakovanım stisknutím T se přepínáte mezi ikonami. Nebo můžete použít šipky. Pro kombinaci Windows + B a vıběr ikon je nutné používat pouze šipky.

Klávesové zkratky

Windows + K a Windows + P

Uživatelům, kteří používají více zobrazovacích zařízení, například monitory a projektor, či zkrátka prezentují třeba své dokumenty, přijde vhod klávesová zkratka Windows + K. Ta otevře centrum pro vyhledání a připojení zobrazovacích zařízení v okolí. V rámci sítě se tak dá třeba promítat i na TV, projektor apod. V případě použití klávesové zkratky Windows + P se potom otevře funkce umožňující nastavit promítání plochy (zda budou zapnuta jedna či více ploch, která z nich bude duplikována nebo rozšířena).

Klávesové zkratky

Windows + I a Windows + G

Spustit menu Nastavení lze na dva kliky (Start -> Nastavení), ale proč, když můžete využít i klávesovou zkratku Windows + I. A chcete-li pořídit záznam obrazovky či rovnou nahrát video pracovní plochy nebo z programu, potom použijte Windows + G. Dojde k otevření herního widgetu, ve kterém najdete mnohem zajímavıch funkcí, včetně informace o vıkonu počítače.

Klávesové zkratky

Alt + F4 a Ctrl + W

Uzavřít aplikaci lze použitím myši a kliknutím v okně vpravo nahoře na křížek. Věděli jste však, že stejného cíle lze dosáhnout také kombinací klávesové zkratky Alt + F4 anebo Ctrl + W?

Alt + 64 a Alt + V a Alt + X

Jistě nám dáte za pravdu, že najít a vložit symbol @ není zcela jednoduché. Pokud znáte klávesovou zkratku Alt + 64 nebo stisknutí pravého Alt + V, potom už nebudete mít problém. Nejen na sociálních sítích nyní frčí hashtagy. Jak to však co nejrychleji napsat? A co takhle použít klávesovou zkratku Alt + X?

Ilustrační foto - hashtag