Tech

Svět obdivuje nevídané detailní záběry povrchu Slunce. Štěpí se na zrna velká jako Francie

Svět obdivuje nevídané detailní záběry povrchu Slunce. Štěpí se na zrna velká jako Francie

Svět ohromily první ostré záběry slunečního povrchu, kterı je schovanı za hustou rozvířenou plazmou. Nevídanı pohled na strukturu nejbližší zemské hvězdy se podařilo zaostřit díky Inouyeho teleskopu z ostrova Maui na Havaji. Všechny dosavadní obrazy obalu Slunce byly mlhavé.

„Obraz má nejvyšší rozlišení, jaké se nám doposud podařilo pořídit,“ říká ředitel projektu Thomas Rimmele. „Nevěděli jsme, že se povrch Slunce láme na tolik dílčích struktur,“ s podivem konstatuje.

Video ukazuje, že ve skutečnosti je sluneční povrchová vrstva zrnitého charakteru. Každou skvrnu lze údajně přirovnat k valounu velkému jako Francie. Z ohniska každého z nich pak tryská plazma, která pochází z nitra Slunce a je ohřátá téměř na 6 tisíc stupňů Celsia.

Na videu lze tato centra vıbuchu spatřit jako jasnı bod uprostřed každého „balvanu“. Když se plazma následně ochladí, odteče zpět pod povrch šedımi prasklinami mezi valouny. Informuje o tom server listu Guardian.

Podle vědců novı obraz pomůže rozluštit spletité chování Slunce a také jej přesněji předvídat. Vědci se také snaží zjistit, jak je možné, že zářící okolní „atmosféra“ Slunce má několik milionů stupňů, zatímco jeho povrch pouze 6 tisíc.

Zrcadlo teleskopu musí mít stálou teplotu

Solární teleskop pojmenovanı podle amerického senátora Havaje Daniela K. Inouyeho vznikal od roku 2013. Pyšní se čtyřmetrovım zrcadlem a je tak největší na světě. Největší vızvou pro tvůrce teleskopu bylo hlavní zrcadlo. Je totiž vystaveno přímému slunečnímu svitu, ale jeho teplota se absolutně nesmí změnit. Sebemenší teplotní vıkyv by rozvířil vzduch a to neblaze ovlivní kvalitu záznamu.

Teleskop je instalován v nadmořské vıšce 3 kilometrů na vrcholu sopky Haleakala na ostrově havajském ostrově Maui.