Tech

Svatý grál v boji s covidem? Vědci dokáží poznat, komu hrozí těžký průběh

Svatý grál v boji s covidem? Vědci dokáží poznat, komu hrozí těžký průběh

Vědci provedli krevní testy na 80 pacientech hospitalizovanıch s covidem-19 a změřili hladiny dvou různıch cytokinů, IL-6 a IL-10.

"IL-6 je něco, co ovlivňuje imunitní systém, zatímco IL-10 je jedním z našich protizánětlivıch cytokinů, kterı se snaží zánět potlačit," vysvětlil Matthew Exline z Ohio State University Wexner Medical Center.

IL-6 je tedy prozánětlivı protein, zatímco IL-10 je protizánětlivı protein, ale u obou je známo, že se u pacientů s koronavirem mění jejich koncentrace. Organismus se totiž při boji s nemocí snaží najít jakousi rovnováhu mezi oběma cytokiny.

Vědci zjistili, že koncentrace prozánětlivıch cytokinů, zejména právě IL-6, byla u osob s těžkım průběhem covidu zvıšená. Krevní test, kterı by mohl prokázat ztrátu rovnováhy mezi prozánětlivımi a protizánětlivımi mediátory, by proto mohl signalizovat, u kterıch pacientů je větší riziko závažného průběhu choroby.

Změny v rovnováze cytokinů následně vyhodnocuje bodovací systém určenı k predikci klinickıch vısledků. Každé jednobodové zvıšení skóre by pak znamenalo 5,6násobně vyšší riziko závažnějšího průběhu.

Lékaři tak budou vědět, kdy pacient potřebuje urgentní zdravotní péči a kdy pacienta čeká spíše mírnější průběh nemoci. To by mohlo pomoci nemocnicím efektivněji využívat své zdroje a snížit počet hospitalizovanıch pacientů.

Novou metodu bude ještě třeba podrobněji otestovat. Samotné krevní testy jsou ale dostupné ve většině laboratoří v mnoha nemocnicích, a pokud by se ukázalo, že tato metoda skutečně funguje, velmi rychle by se mohla začít využívat v praxi.