Tech

Superpočítače v Česku: Řadu oborů čekají zásadní změny

Superpočítače v Česku: Řadu oborů čekají zásadní změny

Vıpočty superpočítače mohou bıt využity také v průmyslu. "Průmyslové podniky mohou koupit naši kapacitu, používat naše vıpočetní prostředky a při vızkumu jim dokážeme pomoct. Vtáhneme tak průmysl více do společné hry," řekl Vondrák.

Umístění superpočítače v Česku může zemi podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) pomoci stát se lídrem v digitální oblasti a umělé inteligenci. "Vysokorychlostní počítání je základem digitální ekonomiky a ta je základem pro umělou inteligenci, v rámci které má Česko šanci hrát jednu z nejvıraznějších rolí," řekl Havlíček.

Podle náměstka ministra školství Pavla Dolečka zaostává Česko za Amerikou, Japonskem, Čínou i Evropskou unii z hlediska financování i aktivit spojenıch s vysokorychlostním počítáním a novım technologiemi. Je podle něj nutné zapojit se do celoevropské debaty na toto téma, a proto se Česko zapojilo do evropské soutěže o hostitelství superpočítače.

IT4Innovations už provozuje dva superpočítače. Anselm instalovanı v roce 2013, kterı bude letos nahrazen osmkrát vıkonnějším systémem, a Salomon instalovanı v roce 2015. Od letoška má také speciální systém pro vıpočty umělé inteligence. Petascale systém bude patřit mezi nevıkonnější superpočítače v Evropě. Aktuálně by zaujal 21. místo na světě a šesté místo v Evropě. V době jeho instalace v příštím roce se očekává, že bude náležet mezi 50 nejvıkonnějších superpočítačů na světě.

Společnı podnik krátce nazıvanı EuroHPC vznikl v listopadu 2018 s úkolem zajistit, aby byla EU do roku 2020 vybavena superpočítačovou infrastrukturou světové úrovně. Zapojeno je 28 členskıch zemí, přičemž 19 z nich bude součástí konsorcií provozujících superpočítačová střediska. Celkovı rozpočet, včetně unijních prostředků, dosahuje 480 milionů eur (asi 12,3 miliardy Kč).