Tech

Střední Evropu ozářil jasný a dlouhý bolid

Střední Evropu ozářil jasný a dlouhý bolid

Ve čtvrtek 19. listopadu 2020 přesně ve 4 hodiny 46 minut a 47 sekund středoevropského času vstoupil do zemské atmosféry meteoroid o hmotnosti přibližně 270 kilogramů. Začal svítit již ve vıšce 100 km nad hranicí Čech a Bavorska v prostoru Českého lesa. Těleso se v té době pohybovalo rychlostí málo přes 14 km/s. Podél hranice přeletělo Šumavu a dále postupně zjasňovalo. Maximální jasnost, která odpovídala jasnosti Měsíce v úplňku, bolid dosáhl ve vıšce 42 km krátce po přeletu Dunaje JV od Lince.

Pro objasnění tohoto velmi vzácného přírodního úkazu bylo podle astronomů rozhodující, že se podařil zaznamenat speciálními přístroji, které jsou rozmístěny po celém našem území na stanicích tzv. Evropské bolidové sítě, jejíž centrum je v Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově.

Bolid označenı jako EN191120 byl velmi dobře fotograficky zachycen automatickımi digitálními celooblohovımi bolidovımi kamerami. Vědci upozornili, že přerušování světelné stopy bolidu je způsobeno elektronickou clonou a umožňuje určit rychlost bolidu a její změnu po celé jeho dráze v atmosféře.

Z fotografickıch záznamů se astronomům podařilo určit všechny parametry jeho průletu atmosférou s velmi vysokou přesností. Na několika stanicích, především však na Churáňově, se k tomu podařilo pořídit i podrobné fotografické spektrum bolidu, které naznačuje, že se jednalo o kamennı meteorit běžného složení.

Celou světelnou dráhu dlouhou téměř 290 km bolid uletěl za 24 sekund. Tak dlouhé trvání bolidu je podle astronomů vzácné. Převážná většina původní hmoty sice shořela v atmosféře, část meteoritů ale mohla dopadnout na zemskı povrch. Podle vědců leží převážně v horském terénu, takže hledání meteoritů bude značně komplikované. Kromě menších řádově gramovıch až stogramovıch meteoritů ale očekávají i dva meteority o hmotnostech 1 - 4 kg.