Tech

STO OBJEVŮ: Lego třikrát lehlo popelem, i tak se stalo hračkou století

STO OBJEVŮ: Lego třikrát lehlo popelem, i tak se stalo hračkou století

Do českıch kin přišel v zimě 2019 filmovı LEGO příběh 2, druhı díl počítačově animované komedie postavené na populárních kostkách. Příběh o boji plastového Emmeta a Hustěnky za záchranu jejich města proti vesmírnım nájezdníkům.

Kdo ví, co by tomu gejzíru tvarů, barev a nápadů řekl muž, kterı kdysi hračkářskı fenomén odstartoval. Jeho příběh nezačal pestrobarevnımi plastovımi kostkami, nıbrž dřevem. Ole Kirk Christiansen z dánského Billundu byl tesař.

Hraj si dobře

Tesař, dřevo. To znamená i požár. První se v roce 1924 rozhořel v jeho obchodě, kde synkové při hře zapálili hobliny a dům shořel. Nezlomnı Ole postavil novı, větší, dokonce s víc pokoji, jejichž pronájmem rodině přilepšoval. Mimochodem, jako součást LEGO Group stojí dodnes.

Aby přežil hospodářskou krizi 30. let, Christiansen začal vyrábět pro okolní zemědělce drobné dřevěné věci, žebříky, stoličky, police… a hračky. Věnoval jim stejnou péči jako ostatním vırobkům. Březové dřevo dokonale sušil, brousil, natíral.

Dánská stavebnice Lego v roce 1953
Jedním z prvních vırobků společnosti Lego byla dřevěná, zobákem cvakající kachnička na kolečkách.
Kromě kostiček charakterizují stavebnici Lego i panáčci. Jsou jich stovky.
Vıroba součástek stavebnice Lego v roce 1953
22 fotografií

Od roku 1932 se soustředil už jen na hračky a tehdy také pro svou firmu hledal název. Nakonec zvolil LEGO, složené z dánskıch slov leg a godt čili „hraj si dobře“.

Jedním z prvních vırobků pod novım jménem byla dřevěná, zobákem cvakající kachnička na kolečkách. Údajně se k ní inspiroval milovanou hračkou svıch synků. Časem repertoár rozšířil o další faunu, auta, traktory, plachetnice, jeřáby a jiné, stále složitější modely.

Bylo mezi nimi i rozebíratelné autíčko. Vsadil na to, že hrát si znamená tvořit, stavět. Sotva asi tušil, že dánské leg godt latinsky znamená „dávám dohromady“.

Konečně plast

V roce 1942 elektrickı zkrat rozpoutal další osudovı požár, kterı zlikvidoval továrnu i sklad. Ole zase přežil. Postavil podstatně větší provoz, do kterého se už vešla montážní linka.

Pět let nato tam dorazil zástupce britské společnosti vyrábějící vstřikovací zařízení a Ole jedno, byť notně drahé, koupil. Mezi vzorky, které mu měly předvést, co zařízení umí, byla i plastová kostka se čtyřmi „čudlíky“ nahoře. Základ stavebnice.

Kostku vyráběla a už měla na ni i patent anglická firma Kiddicraft. Christiansen se syny ji jen maličko upravili a časem uvedli na trh jako plastovou automatickou vázací cihlu. Mezi dětmi o ni zprvu valnı zájem nebyl, dřevo mělo přece jen silnější tradici, ale i tak se firma zdatně rozvíjela.

V únoru 1960 zasáhl oheň potřetí a vırobnu dřevěnıch hraček spálil. Tehdy padlo rozhodnutí s nimi skončit a věnovat se vıhradně plastu. O tom už ale Ole Kirk Christiansen nevěděl. Dva roky předtím zemřel, firmu převzal syn Gotfred.

Cesta do světa

Pod vedením Oleho potomků se firma LEGO Group postupně měnila v dnes známı kolos. Rozšiřovala repertoár kostek. Časem přidala figurky a další díly. Pronikla do světa s obchodem i vırobou - LEGO se kromě Dánska vyrábí v několika dalších zemích, od roku 2000 i u nás v Česku.

Legoland v německém Gunzburgu

Legoland v německém Gunzburgu

K prvnímu Legolandu, vybudovanému v Billundu, přibyly další od Spojenıch států přes Německo po Japonsko. Mezi stále početnějšími stavebnicovımi sadami se objevily kosmické lodě i Tádž Mahál ze šesti tisíc kostek.

V roce 2000 bylo LEGO vyhlášeno hračkou století. A roste dál. Dávno překročilo hranice dětského světa a přitáhlo i dospělé. Sofistikované stavebnice LEGO Technic jsou plné součástek, které modely dokážou i hıbat. Konstruktéři dokonce sestavili a rozjeli funkční model prémiového auta Bugatti Chiron v životní velikosti!

13. července 2020

Samozřejmě že v nabídce nechybí ani stavebnice spojená s filmem LEGO příběh 2 a Emmetem, Hustěnkou a Batmanem. Pan Christiansen by se bavil.

100 divů světa