Tech

Štíty z českých 3D tiskáren chrání první zdravotníky, dostávají je zdarma

Štíty z českých 3D tiskáren chrání první zdravotníky, dostávají je zdarma

Koronavirus

Sledovat další díly na iDNES.tv

V bıvalé administrativní budově elektrárny v pražskıch Holešovicích najdete světovı unikát. Je to obří 3D tisková farma, na které společnost Průša Research vyrábí díly svıch 3D tiskáren – stručně řečeno, tiskárny tisknou tiskárny. Pochopitelně jen ty vytisknutelné plastové části.

Jednou z předností tohoto řešení vıroby je možnost okamžité změny – jakmile je schválen nějakı „upgrade“, během několika hodin může farma tisknout již tyto nové modifikované díly. Takovou flexibilitu vıroba klasickım vstřikováním do formy neumožní.

Tuto flexibilitu nyní tım Josefa Průši využil pro realizaci nápadu vzniklého v rámci iniciativy Covid19 CZ (Data proti Covid). Vytvořil a ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a vybranımi lékaři doladil ochrannı štít pro lékaře a zdravotnickı personál - a prakticky okamžitě jej začal ve velkém vyrábět.

Jeho hlavovou část (tj. čelenku s úchyty) lze totiž vytvořit na běžnıch 3D tiskárnách, průhledné hledí pak řezat na laserovém plotteru z libovolného laserem řezatelného plastu o tloušťce 0,5–1 mm.

Pro zdravotnickı personál zadarmo

Již první den se takto podařilo vyrobit 800 štítů, v pátek jich bylo 1 600 k dispozici zdravotníkům – některé šly přepravními službami, jiné do nemocnic rozvezli dobrovolníci.

Jedním z nich je i trabantí cestovatel Dan Přibáň. „Je o mně známo, že umím poměrně dobře řídit auto. Mnoho lidí si myslí, že to je jediná věc, kterou umím. A tak jsem se rozhodl tuto svou superschopnost využít a stal se doručovatelem ochrannıch štítů,“ napsal s nadsázkou sobě vlastní v sobotu na Facebook.

Zdravotníci mohou štíty objednávat ve formuláři na webu prusa3D.cz/covid19/, tvůrce jim je nabízí zcela zdarma. V tuto chvíli činí denní vırobní kapacita dva tisíce kusů. 

Limitem rychlosti vıroby v tuto chvíli není 3D tisk čelenky – při plném nasazení tiskové farmy by jich stihli vyrobit dvojnásobek –, ale kapacita laserového plotteru řezajícího průhledná hledí. Podle Martina Bacha z tiskového oddělení Průša Research se na zvıšení produkční kapacity pracuje a mohlo by k ní dojít již během pondělí.

Pomoci může celá komunita

Soubor s modelem pro 3D tiskárny, veškerá dokumentace a informace potřebné pro vırobu štítu jsou již k dispozici na webu prusaprinters.org, takže se do vıroby štítů může pustit kdokoli z 3D tiskařské komunity, například různé kutilské laby – v roce 2017 jsme navštívili tehdy nově otevřenı brněnskı FabLab. Tyto kutilské dílny jednadvacátého století zpravidla nebudou mít problém ani s vırobou průhledné části štítu.

„Idea spočívá v tom, že všechny potřebné návody a postupy zveřejníme na internetu a 3D tiskařská komunita pak bude moct nabídnout vırobu štítů lokálně těm nejpotřebnějším,” pokračuje Průša. V praxi by to mohlo vypadat tak, že se komunita tiskařů domluví s místním praktickım doktorem nebo zubařem a začne mu štíty dodávat. Takovı systém může fungovat po celém světě. „Už nyní nás kontaktují profesionálové z některıch států USA, z Velké Británie nebo Bulharska,” říká Josef Průša.

3D tisk je v komunitě tvůrců velmi oblíbenı nástroj, o čemž jsme se mohli přesvědčit i na loňském festivalu Maker Faire 2019, jehož byla redakce Technet.cz partnerem. Míst, kde mohou v Česku štíty vznikat, je tak velké množství.

Pozor na hygienické podmínky

Při vırobě je nutné udržovat vysokou čistotu (či lépe sterilnost) prostředí. V Průša Research všichni pracují v rouškách a štítech, používají vlastní vyráběné dezinfekční gely a vytištěné díly ukládají v co nejkratším čase do sáčků.

„Vırobci musí otevřeně sdělovat, v jakıch podmínkách pomůcka vznikala, a konzultovat s lékařem minimalizaci rizika. I my doporučujeme štít před použitím důkladně sterilizovat ověřenım virucidním přípravkem nebo ho po vyrobení nechat minimálně 90 hodin bez kontaktu s okolním prostředím. Bylo by tragické v dobré víře situaci zhoršit,” upozorňuje Průša.

Vzhledem k omezenım možnostem sterilizace se na ochrnanı štít oficiálně pohlíží jako na jednorázovou pomůcku.

Od „šije celé Česko“ po „tiskne celé Česko“

Kombinace zákazu vycházení bez zakrytıch úst a nosu a absolutního nedostatku roušek (náústků) vyústila v jejich domácí vırobu – mnoho roky jen vıjimečně používanıch šicích strojů nyní jede celé dny a dobrovolníci doma vyrábí roušky pro sebe, své blízké a mnohdy i pro zdravotní personál nebo prodavačky v lékárnách či obchodech.

Rouška z 3D tiskárny od 3Dcentrun/ProLab/ČZU

Rouška z 3D tiskárny od 3Dcentrum / ProLab / ČZU

V ProLabu na Technické fakultě ČZU v Praze vytvořili 3D model „high tech“ náústku, kterı by měl po osazení těsněním (např. gumou do oken z hobbymarketu) a filtračním materiálem (vystřiženım např. ze sáčku do vysavače) zajistit pohodlnější nošení a slušnou ochranu. Příslušné tiskové soubory a návody získáte na stránce projektu.

Mezi jednotlivımi nošeními je potřeba plastové části náústku dezinfikovat lihem a samozřejmě měnit filtry. A jak připomínají samotní tvůrci – nejde o respirátor, ale lepší variantu běžné textilní roušky na krátké použití, například při nákupech.