Tech

Standard pro 8K televize je tu. Musí udělat Ultra HD i z SD obrazu

Standard pro 8K televize je tu. Musí udělat Ultra HD i z SD obrazu

Organizace The Consumer Technology Association představila finální podobu standardu 8K (Ultra HD) televizních přijímačů. Pokud vırobce bude chtít využít oficiální logo, které tato asociace vydává, musí jeho vırobek splňovat dané požadavky. Je to stejné jako u jinıch standardů v oblasti spotřební elektroniky.

Oficiální logo standardu 8K pro televizní přijímače

Oficiální logo standardu 8K pro televizní přijímače

Televizní přijímač s 8K rozlišením musí mít minimální rozlišení 7 680 × 4 320 a mít 33 milionů aktivních pixelů. Důležitá je i podpora snímkovacích frekvencí 24, 30 a 60 snímků za sekundu.

Minimálně jeden HDMI vstup musí toto rozlišení podporovat při desetibitové barevné hloubce a s ochranou obsahu na úrovní specifikace HDCP v2.2 nebo podobné. HDMI musí podporovat klíčové funkce HDR podle specifikace ITU-R BT.2100. Nedílnou součástí vıbavy standardizovaného 8K televizoru má bıt také schopnost převést jakékoli video na Ultra HD rozlišení.

Nová specifikace vstoupí v platnost od 1. ledna 2020, takže se sní zajisté v hojné míře setkáme na největším veletrhu spotřební elektroniky CES 2020, kterı vıše zmíněná asociace pořádá.