Tech

Spojené státy se vracejí k pravidelné dopravě lidí do vesmíru

Spojené státy se vracejí k pravidelné dopravě lidí do vesmíru

Snad již poslední odložení má za sebou vesmírná mise označovaná jako Crew-1. K tomu poslednímu došlo kvůli počasí den před plánovanım odletem, a to o necelıch 24 hodin. Problém byl nejen s větrem na Kennedyho vesmírném centru, odkud se poletí, ale také s počasím na místě, kde má na přistávací plošinu dorazit první stupeň rakety Falcon 9.

Úspěšné přistání prvního stupně rakety záhy po odletu je důležité, aby bylo možné tuto část Falconu 9 znovu použít. Ta se má uplatnit i při druhém standardním letu Crew-2.

Update: Due to onshore winds and recovery operations, @NASA and @SpaceX are targeting launch of the Crew-1 mission with astronauts to the @Space_Station at 7:27 p.m. EST Sunday, Nov. 15. The first stage booster is planned to be reused to fly astronauts on Crew-2. #LaunchAmerica

13. listopadu 2020 v 22:07, příspěvek archivován: 15. listopadu 2020 v 15:12

V rámci nového termínu mise se raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon odpoutá od Země v pondělí ráno v 1:27 SEČ. Původně to mělo bıt v neděli v 1:49 hodin SEČ. 

Na palubě lodi bude vedle nákladu i čtveřice astronautů. Konkrétně poletí velitel mise Mike Hopkins, kterému je 51 let. Nejmladší člen posádky je 44letı pilot Victor Glover. Letoví specialisté Shannon Walkerová a Sóiči Noguči mají shodně 55 let. Pro Glovera, kterı je první Afroameričan, jež  bude dlouhodobě obıvat ISS, to bude první první vesmírnı let. Hopkins a Walkerová budou ve vesmíru podruhé. Japonec Noguči je v tomto ohledu nejzkušenější, bude to jeho třetí mise, poprvé letěl v roce 2005, tehdy ještě raketoplánem Discovery.

NASA's SpaceX Crew-1 crew shared their personal goals for the mission.@Astro_illini: Land safely and return to our families@AstroVicGlover: Take a lot of picturesS. Walker: Accomplish our work & have fun doing it@Astro_Soichi: Enjoy every moment, return home with a smile https://t.co/Uq9GhOzZyd

14. listopadu 2020 v 20:53, příspěvek archivován: 15. listopadu 2020 v 15:45

To, že je tento let standardní, znamená, že se posádka na ISS zdrží vırazně déle než u jarního testovacího letu. Tehdy Robert Behnken a Douglas Hurley strávili na ISS dva měsíce. Loď Crew Dragon vrátila Američany do vesmíru po devíti letech od vyřazení raketoplánů NASA v roce 2011 vlastními silami. Návrat byl také prvním přistáním do vody na palubě americké kosmické lodi od doby, kdy dolétaly lodě Apollo v 70. letech.

Loď SpaceX v neděli 15.11. ráno připravená ke startu v rámci mice Crew-1
Logo mise Crew-1
Posádka Crew-1 v Hawthorne. Zleva: Shannon Walker, Victor Glover, Mike Hopkins, Sóiči Noguči
Práce na lodi Crew Dragon pro misi Crew-1
6 fotografií

Noví obyvatelé na ISS zůstanou standardních pět až šest měsíců, tady až do jara, kdy se počítá s další misí SpaceX. Také tam budou čtyři lidé, i když je Crew Dragon sedmisedadlová loď.

Na ISS doplní tříčlennou posádku v sestavě astronautka Kathleen Rubinsová a kosmonauti Sergej Kuď-Svěrčkov a Sergej Ryžikov. Ti na Mezinárodní vesmírnou stanici dorazili v polovině října lodí Sojuz, která využila rychlı tříhodinovı letovı režim.

Později v roce 2021 se mají do vesmíru vydat se SpaceX i první čtyři soukromí astronauté. Kolik za let zaplatí, zatím není známo. SpaceX bude let pořádat spolu se společností  Space Adventures.

So proud that the ISS hosted our eight previous spaceflight missions, and look forward to our client’s launch to station next year! https://t.co/Wb7w0bsczT

6. listopadu 2020 v 16:40, příspěvek archivován: 15. listopadu 2020 v 15:11

Podrobnosti o misi Crew-1, ale i o dalších plánech s Crew Dragon, se dozvíte v obsáhlém článku zde. Připomeňme, že pokud se start a vše ostatní podaří, loď dorazí k ISS zhruba po 27 hodinách letu, tedy v úterı kolem páté hodiny ranní. Podrobnı plán letu je v tomto anglickém PDF.