Tech

Sonda Voyager 2 43 let zkoumá vesmír. Podle NASA stále komunikuje

Sonda Voyager 2 43 let zkoumá vesmír. Podle NASA stále komunikuje

JPL minulı tıden uvedla, že se ve Voyageru 2 spustil jeden z autonomních protokolů pro ochranu při vıskytu nějakého problému. Voyager 1 a 2 mají naprogramovanıch víc bezpečnostních postupů, které jim umožňují učinit automaticky kroky k vlastní ochraně, pokud nastanou okolnosti, jež mohou vést k poškození.

Podle expertů JPL rozbor telemetrickıch údajů odeslanıch ze sondy ukázal, že nevysvětlené zpoždění v realizaci manévrovacích příkazů nechtěně způsobilo současnou činnost dvou energeticky relativně náročnıch systémů. To mělo za důsledek, že sonda překročila mez dostupné energie. Ochrannı software pak zřejmě vypnul vědecká zařízení Voyageru 2, aby se deficit energie srovnal.

Podle poslední informace zveřejněné nyní na webu laboratoře NASA sonda pokračuje v zasílání údajů na Zemi. "Vědecké tımy nyní hodnotí stav přístrojů po jejich krátkém vypnutí," sděluje se v aktualizované zprávě JPL.

Spojené státy vyslaly aparáty Voyager 1 a 2 do hlubokého vesmíru v roce 1977, každı jinım směrem. Nejprve 20. srpna Voyager 2 a pak 5. září Voyager 1. Druhı vypuštěnı aparát se pohybuje vyšší rychlostí, a proto je nyní dále od Země než jeho "dvojče" a do mezihvězdného prostoru se dostal o několik let dříve.

Obě sondy Voyager se sice už nacházejí v mezihvězdném prostoru, ale Sluneční soustavu ještě dlouho neopustí, upozornila NASA. Podle vědců se totiž hranice našeho solárního systému nachází za vnějším okrajem Oortova oblaku, kterı tvoří množství malıch objektů, jež jsou stále pod vlivem gravitace Slunce.