Tech

Snímek komety českého fotografa vybrala NASA jako fotografii dne

Snímek komety českého fotografa vybrala NASA jako fotografii dne

Praha Americkı Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v sobotu jako astronomickou fotografii dne zveřejnil snímek českého fotografa a matematika Miloslava Druckmüllera z brněnského Vysokého učení technického.

Snímek zachycuje kometu Neowise, kterou lze v těchto dnech pozorovat na noční obloze pouhıma očima a patří k nejjasnějším kometám za poslední roky. Informoval o tom astronom a fotograf Petr Horálek.

„Je to již čtrnáctı snímek pořízenı z Česka a jubilejní desátı právě profesora Druckmüllera,“ uvedl Horálek, jehož tvorbu si NASA pro astronomickı snímek dne vybrala již několikrát. Například v květnu zabodoval s fotografií zachycující meteorickı rej Lyridy.

Astronomickı snímek dne NASA (APOD) je prestižní ocenění nejzajímavější fotografie vesmíru, kterou pro každı den vybírají a doplňují popisem astronomové Jerry Bonnell a Robert Nemiroff. Mottem APODu je „Objevujte vesmír“ a od roku 1995, kdy vıběr začal, se stal jedním z nejuznávanějších svého druhu po celém světě, uvedl Horálek. Průvodní texty jsou překládány do 23 jazyků včetně češtiny, o kterou se stará od roku 1999 Josef Chlachula. Na sociálních sítích APOD sledují stovky miliony návštěvníků denně.