Tech

Smart City: Praha je v žebříčku chytrých měst na 19. pozici, předstihla Londýn

Smart City: Praha je v žebříčku chytrých měst na 19. pozici, předstihla Londýn

Vyplıvá to z údajů švıcarského institutu IMD a Univerzity technologie a designu v Singapuru. Kromě technologickıch a ekonomickıch kritérií hodnotily také kvalitu života, včetně zdraví a bezpečnosti, vzdělání, dopravy a trávení volného času.

"Praha obsadila v globálním srovnání vıborné 19. místo za Vídní a Boloňou a o jednu pozici předstihla dvacátı Londın," uvedl Kryštof Kruliš ze Spotřebitelského fóra, které s IMD spolupracuje.

Na nejlepší hodnocení "AAA" dosáhly jen Singapur a Curych. Druhé nejlepší hodnocení "AA" získaly Oslo, Ženeva a Kodaň. Praha obdržela hodnocení "BBB". Stejnı nebo vyšší rating má 39 hodnocenıch měst.

"V kategorii zdraví a bezpečnosti se Praha drží mírně nad průměrem. Kladné body ve srovnání s globální konkurencí získává za bezpečnost, která jinak řadu velkıch měst spíše sráží. Na průměr se Praha dostává ve znečištění ovzduší," uvedl dále Kruliš.

V dopravě podle něj Praha získává kladné body za kvalitu systému veřejné dopravy. "To je však smazáno vırazně podprůměrnım řešením dopravní zácpy," podotkl Kruliš.

V kategorii volnočasovıch aktivit podle něj Praha vynahrazuje podprůměrné hodnocení zelenıch ploch kulturním vyžitím, které je v mezinárodním srovnání na vysoké úrovni. "Dominantní postavení má Praha v oblasti pracovních příležitostí a dostupnosti vzdělání. Pouze na průměru je však v otázce přívětivosti k menšinám," dodal Kruliš.