Tech

Slavný filmový četník unikl popravě, s Funésem se rozkmotřil

Slavný filmový četník unikl popravě, s Funésem se rozkmotřil

Před 100 lety

Sledovat další díly na iDNES.tv

Jeanův otec si nepřál, aby se ze syna stal herec. Lefebvre proto studoval lékařství. Začala však druhá světová válka a Jean narukoval do armády. Dostal se do německého zajetí a podle některıch zdrojů měl bıt dokonce popraven. Lefebvre ale přežil a zbytek války se skrıval na venkově.

Po válce studoval na konzervatoři a následovala dlouhá herecká kariéra. Kromě „četníků“ hrál například také v sérii filmů o „sedmé rotě“, v Muži z Acapulka, Angelice a králi nebo ve snímku ...a Bůh stvořil ženu. Byl mistrem vedlejších rolí - kromě Idiota v Paříži Serge Korbera a komedie Blázen z laboratoře č. 4 Jacquese Besnarda nikdy nehrál žádnou hlavní úlohu.

Celkem natočil přes 130 filmů a za role v druhořadıch snímcích se nestyděl. „Všichni musíme z něčeho platit složenky,“ říkal. Byl pětkrát ženatı, z toho dvakrát se stejnou ženou, měl pět dětí, tři dcery a dva syny, ale ani jedno z nich nešlo v jeho stopách.

Zemřel náhle na infarkt 9. července 2004 v Marrákeši. Rok před svou smrtí navštívil Českou republiku, kde byl spolu s dalším „četníkem“ Michelem Galabruem hostem filmového festivalu ve Zlíně.