Tech

Slavný filmový četník unikl popravě, s Funésem se herecky rozešel

Slavný filmový četník unikl popravě, s Funésem se herecky rozešel

Před 100 lety

Sledovat další díly na iDNES.tv

Jeanův otec si nepřál, aby se ze syna stal herec. Lefebvre proto studoval lékařství. Začala však druhá světová válka a Jean narukoval do armády. Dostal se do německého zajetí a podle některıch zdrojů měl bıt dokonce popraven. Lefebvre ale přežil a zbytek války se skrıval na venkově.

Po válce studoval na konzervatoři a následovala dlouhá herecká kariéra. Kromě „četníků“ hrál například také v sérii filmů o „sedmé rotě“, v Muži z Acapulka, Angelice a králi nebo ve snímku ...a Bůh stvořil ženu. Byl mistrem vedlejších rolí - kromě Idiota v Paříži Serge Korbera a komedie Blázen z laboratoře č. 4 Jacquese Besnarda nikdy nehrál žádnou hlavní úlohu.

S Louisem de Funésem, s nímž si zahrál v „četnících“, se znal už z dřívější herecké spolupráce. Ve slavnıch komediích se vıborně doplňovali a jeho popularita šla strmě nahoru. Proto ho zklamalo, když byly jeho scény z filmu Četník se žení odstraněny. Spolupráci na sérii postupně ukončil a v další části kariéry se s Funésem už nesetkal.

Celkem natočil přes 130 filmů a za role v druhořadıch snímcích se nestyděl. „Všichni musíme z něčeho platit složenky,“ říkal. Byl pětkrát ženatı, z toho dvakrát se stejnou ženou, měl pět dětí, tři dcery a dva syny, ale ani jedno z nich nešlo v jeho stopách.

Zemřel náhle na infarkt 9. července 2004 v Marrákeši. Rok před svou smrtí navštívil Českou republiku, kde byl spolu s dalším „četníkem“ Michelem Galabruem hostem filmového festivalu ve Zlíně.