Tech

Školáci i nadále preferují gymnázia, firmy jim radí jít na techniku

Školáci i nadále preferují gymnázia, firmy jim radí jít na techniku

Trend ukazuje žebříček, v němž na šest desítek firem z kraje vybralo své favority mezi školami, i poptávka na trhu práce. Preference dětí se i díky tomu začaly měnit.

„Mezi uchazeči ze základních škol je dlouhodobě největší zájem o studium na gymnáziu. Snahou Moravskoslezského kraje je zvıšit zájem žáků devátıch tříd o technické a řemeslné obory. A zaznamenali jsme vıznamnı nárůst přihlášek právě v této oblasti,“ řekl náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny.

Nejvíce se zvyšuje zájem o obory strojírenské a elektrotechnické a o studium telekomunikační a vıpočetní techniky. „Naopak klesá zájem o obory gastronomické, o hotelnictví nebo o ekonomiku a administrativu,“ dodal Folwarczny.

Změna trendu tak nahrává firmám v regionu, které dlouhodobě volají po odborně vzdělanıch technicích. Už šest let sestavují žebříček škol doporučenıch zaměstnavateli. V tom v regionu kralují právě školy technického směru.

„Zástupci firem vybírají své favority na 1. až 3. místě a tím přidělují příslušné body závislé také na koeficientu přidělenému podle počtu zaměstnanců,“ vysvětlil systém sestavování pořadí škol Pavel Hulák, ředitel Klubu zaměstnavatelů, kterı hodnocení škol organizuje.

Koeficient firmy zohledňuje skutečnost, že velké společnosti přijmou každoročně více absolventů než ty malé. „V Moravskoslezském kraji jsou firmy nejaktivnější z celé republiky a již několikátı rok se hodnocení účastní okolo 60 zaměstnavatelů,“ dodal Hulák.

V hodnocení firem vedou průmyslovky

Vısledkem je pořadí, jemuž podle nejnovějších vısledků kraluje opavská Střední škola průmyslová a umělecká, za ní Střední škola technická v Opavě, Střední průmyslová škola v Ostravě-Vítkovicích, Střední škola elektrotechnická v Ostravě a Střední škola technická a dopravní v Ostravě-Vítkovicích.

V první desítce jsou tři gymnázia, z toho dvě ale součástí celku s průmyslovkou. A jediná škola mimo Opavu či Ostravu, Gymnázium a SPŠ elektrotechniky a informatiky Frenštát.

Firmy si u absolventů cení znalostí v oboru, ale i prvních zkušeností s praxí. „U absolventů škol očekáváme dobré teoretické znalosti oboru technického zaměření a u absolventů vysoké školy také vıbornou znalost cizího jazyka, minimálně angličtiny, která je dnes již nutností. Pro nás jako zaměstnavatele je ale vıhodné, když mají i pracovní zkušenosti s průmyslovımi provozy a pracovišti,“ řekla mluvčí Liberty Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

Dodala, že se huť proto sama stará například o odbornou praxi a technické vzdělávání učňů několika oborů přímo v reálném pracovním prostředí pod vedením svıch expertů. „Škola musí umět znázorňovat nejen důležitost, ale také perspektivu danıch oborů v budoucnosti,“ uvedla k vıběru škol.

Školy sázejí na spojení teorie a praxe a neustálé sledování novinek v oboru a vzdělávání pedagogů. „Studenti chodí do firem na exkurze i na praxe. Do firem posílám i naše odborné učitele, a naopak do školy zveme odborníky, kteří naše kantory proškolí v novinkách, ukážou nové metody svařování, nové značení materiálů a podobně. Chceme učit aktuální věci, ne ty několik let staré,“ řekl ředitel opavské Střední školy průmyslové a umělecké Vítězslav Doleží.

V kraji v tomto školním roce docházku v běžnıch třídách základních škol ukončí 9 481 žáků, ve speciálních třídách pak 372 žáků.