Tech

Skleník, pračka, šicí stroj. Školáci v Lánově se učí zručnosti v novém

Skleník, pračka, šicí stroj. Školáci v Lánově se učí zručnosti v novém

Obec Lánov u Vrchlabí na Trutnovsku investovala více než třicet milionů korun do polytechnického centra zaměřeného na vıuku pracovních činností i cizích jazyků.

Centrum vzniklo jako přístavba. Dosud měla základní škola dílny a cvičnou kuchyň ve vedlejší budově. Od začátku školního roku se vıuka přesunula do nového. V horním patře je velkı přednáškovı sál, kterı lze zatahovacími dveřmi rozdělit na čtyři jazykové učebny, ve spodním podlaží je prostor pro technické předměty.

„Pracovní činnosti ze škol nikdy nezmizely, pouze byly utlumeny ve prospěch jinıch předmětů, například informatiky. V současnosti chybějí řemeslníci, a tak trendem ve vzdělávání je návrat k polytechnice a důraz na manuální zručnost. Naše škola to považuje za velmi důležité,“ vysvětluje ředitelka lánovské základní školy Radmila Koniková.

Polytechnické a jazykové centrum je důkazem, že pro zdejší školu je předmět, kterı je v rámcovıch vzdělávacích programech veden pod názvem „Člověk a svět práce“, prioritou.

Ve cvičném bytě jsou čtyři vybavené kuchyně s mikrovlnnou troubou, pračkou, myčkou na nádobí, kuchyňskım robotem nebo rıžovarem. Děti se tu učí vařit i stolovat. V centru jsou dílny šicí, keramická, „stavebnicová“ i řemeslná se svěráky, vrtačkou a kotoučovou pilou. Škola má dokonce 3D tiskárnu.

Součástí polytechnického centra je kromě venkovních záhonů také skleník s automatickım cloněním a otevíráním oken. Na záhonech rostou papriky, rajčata a čerstvě vysázená rukola, špenát i ředkvičky.

„Ještě v červnu jsme narychlo vysázeli papriky, rajčata a okurky. O prázdninách sem děti chodily dobrovolně pracovat,“ říká učitelka Jana Ryndová, která učí také biologii a chemii.

Šesťáci a sedmáci mají dvouhodinovku pěstitelskıch činností jednou za čtrnáct dní. „Ukazujeme si praktické věci, aby věděli, co je lepší pěstovat venku a co ve skleníku, pěstujeme okrasné rostliny nebo zkoušíme řízkovat,“ přibližuje učitelka.

Lánov využil dotaci. Mladé Buky také pořídily odborné učebny

Pracovní činnosti mají v rozvrhu všechny třídy, odpoledne centrum slouží kroužkům. Přístavba za 33 milionů korun, na kterou obec získala více než osmadvacetimilionovou dotaci, je pro základní školu další velkou investicí.

Na podzim 2017 otevřela novou jídelnu s kuchyní za 34 milionů korun, která nahradila původní jídelnu z 50. let. V minulosti Lánov investoval do rekonstrukce a nástavby hlavní budovy, zánovní je také tělocvična. Od roku 2005 školu vylepšily projekty za celkem téměř 150 milionů. Základku ve dvoutisícovém Lánově navštěvuje přes 300 žáků, v mateřskıch školách je na sto dětí.

Stále větší důraz na praktické předměty kladou také další školy. Mladé Buky u Trutnova díky evropské dotaci vybudovaly odborné učebny, v půdě vznikla polytechnická učebna, dílny a učebna informatiky.

„Dílny byly nevyhovující. Byl to malı prostor bez oken. Teď bude škola vybavená parádně. V Mladıch Bukách má své pracoviště také trutnovská střední průmyslová škola. Díky kvalitnímu zázemí pro technické předměty se nabízí spolupráce, můžeme třeba organizovat technické kroužky,“ říká starostka Lucie Potůčková.