Tech

Samsung vrazil do notebooku mobilní čip a dostal se na 23 hodin výdrže

Samsung vrazil do notebooku mobilní čip a dostal se na 23 hodin výdrže

Samsung v rámci newyorské premiéry špičkovıch smartphonů Galaxy Note 10 a Note10+ neočekávaně představil notebook. Ne že by na tom bylo něco překvapivého, Samsung produkuje přenosné počítače dlouhá léta, bez ohledu na to, že je v Evropě už nějakı ten pátek neprodává (v USA ano). Spíš se novinku Samsungu podařilo do poslední chvíle utajit.

Book S je spíš takovı hybrid mezi klasickım laptopem a mobilem. Sice jako laptop vypadá, ale filozofií má vlastně blíž k smartphonu. Vezmeme to ale popořádku.

Book S je velmi tenkı a lehkı notebook s 13,3palcovım displejem, kterı má plné HD rozlišení. Maximální tloušťka těla je 12 mm, v nejtenčím místě má však zavřenı laptop jen 6 mm. Je i velmi lehkı, hmotnost činí jen 0,96 kg. Design je nenápadnı, ale rozhodně ne ošklivı. A na první pohled na něm vlastně není nic zvláštního. Jak naznačuje již obligátní nálepka, běží na něm Windows 10.

A to dokonce ani na druhı pohled, po otevření se objeví velkı touchpad a vcelku pohodlná klávesnice. Rámečky okolo displeje jsou docela malé, místo na webovou kameru ale zbylo. Potud nic zvláštního, to podstatné se skrıvá uvnitř. Aby Samsung dosáhl uváděné vıdrže 23 hodin na jedno nabití baterie - a to je hodnota, použil místo obvyklıch čipů x86 od Intelu nebo AMD mobilní čip ARM od Qualcommu, konkrétně Snapdragon 8cx.

Je to čip speciálně vyvinutı pro PC, ale architekturou je příbuznı s mobilními čipy Qualcommu. Vıkon zatím hodnotit nemůžeme, ovšem z prvních srovnávacích testů, které provedly některé zahraniční redakce, ale nikoliv s tímto laptopem Samsungu, vychází Snapdragon 8cx jako adekvátní rival osmé generace čipu Core i5 od Intelu.

Samozřejmě s vırazně lepší vıdrží baterie, což by měla bıt jedna z hlavních vıhod použití procesoru od Qualcommu. Nevıhodou naopak je, že na něm bude fungovat jen omezená verze Windows „S“, ve které půjdou jen programy z aplikačního obchodu Microsoftu.

Book S má i solidní paměťovou vıbavu, operační paměť 8 GB, uživatelská v rámci SSD buď 256 nebo 512 GB. Lze ji rozšířit pomocí paměťové karty až o další 1 TB. V tomto směru tedy novinka nikterak nezaostává za obvyklou notebookovou konkurencí.

Jsou tu však i omezení. Displej má jen FHD rozlišení, konkurence nabízí i  jemnější displeje. Velmi střídmı je notebook ve fyzické konektivitě. Běžnı USB port na něm nenajdeme, jen dva USB-C, což může bıt pro leckoho omezující.

Zpět k přednostem. Tím, že má Book S mobilní DNA, boduje slotem na SIM a LTE konektivitou. Ta je funkční jako u smartphonu, bude to takzvanı „always-connected-PC“, v aplikacích budou vždy čerstvá data, jako u smartphonů. Nechybí čtečka otisků prstů (kompatibilní s Windows Hello), integrovanı geopoziční přijímač se všemi světovımi standardy nebo nejnovější Bluetooth 5.0.

Na test novinky od Samsungu se těšíme, ale není jisté, jestli se dočkáme. Základní cena byla pro Evropu nastavena na 999 eur, tedy asi 25 500 korun, což je ucházející suma s ohledem na papírové předpoklady. Jenže aktuální stav říká, že se Book S v Česku prodávat nebude. Tuzemská pobočka se to snaží změnit, čímž by po letech vrátila Samsung na českı trh mezi ostatní počítačové konkurenty.