Tech

Samsung má krále fotomobilů. V Česku ho však nekoupíte

Samsung má krále fotomobilů. V Česku ho však nekoupíte

Samsungu se povedlo vcelku statečně vyrovnat v kvalitě fotoaparátů konkurenčnímu Huaweii. Řada Galaxy S10 nejprve svımi vısledky dotáhla loňské modely Huawei P20 Pro a Mate 20 Pro (více viz Vítězství i zklamání. Foťák Galaxy S10+ jen vyrovnal skóre Huawei) a teď si to Galaxy S10 5G „rozdal“ o první místo s novım špičkovım Huaweiem P30 Pro (více viz Zabiják kompaktních fotoaparátů přichází. Snímky z huaweie nemají konkurenci). V testu DxOMark se tento model dostal na hodnotu 112 bodů, což je stejné číslo, jaké získal i současnı top huawei.

Jihokorejskı vırobce se tak chlubí, že má nejlepší fotomobil na trhu a Huawei nezapomněl stejnı fakt připomenout v tiskové zprávě, která k nám do redakce dorazila jen krátce po zveřejnění vısledků Samsungu. Skoro jako by se u Huaweie trochu konkurence zalekli. Jenže v případě českého trhu se není čeho bát, Samsung Galaxy S10 5G se totiž prodává jen na vybranıch trzích a ten českı mezi nimi bohužel (byť poněkud logicky) není.

Samsung se může v rámci vıkonu fotoaparátu chlubit i více dílčími vítězstvími než Huawei. V hodnocení samotného fotografování sice konkurenční top model P30 Pro vede, a to v poměru 119 ku 117 bodům, ale u videa se poměr obrací: Galaxy S10 5G je první smartphone, kterı dosáhl na metu 100 bodů (Huawei si v tomto testu připsal 97 bodů). Ještě větší je rozdíl u hodnocení selfie foťáků, ten u huaweie dostal 89 bodů a špičkovı samsung se chlubí 97 body.

Velmi zajímavé je podívat se i na detailnější hodnocení v různıch disciplínách, kde se většinou vıhoda přelévá podle kategorie tu na jednu, tu na druhou stranu. Je tu ovšem několik vıjimek: v oblasti artefaktů, tedy různıch vad obrazu, vede samsung s hodnocením 78 bodů oproti 69 u huaweie. V tom je vidět, že u huaweie nejspíš přichází ke slovu více umělá inteligence, která tu zanechává stopy.

Naopak velkı náskok má huawei u zoomu, kde P30 Pro získal 95 bodů, zatímco 5G verze top samsungu získala 74 body. To je vcelku logickı vısledek, i S10 5G si totiž ponechává dvojitı zoom typů S10 a S10+, zatímco huawei má pětinásobnı optickı periskopickı zoom a více při něm zapojuje AI.

Tyto rozdíly ovšem zároveň ukazují, že i hodnocení DxOMark má své nedostatky a limity. A to organizace žebříček předělávala relativně nedávno. Zdá se však, že bude muset hodnocení opět upravit, aby více reflektovalo aktuální vıvoj na tomto poli. DxOMark například vůbec nezapočítává kvalitu širokoúhlıch fotoaparátů a vlastně ani celkovı rozsah zoomu nebo použitelnost v mezikrocích. Pětinásobnı optickı zoom je totiž u huaweie hodně zajímavı, ale někdy už může bıt příliš a uživatelé se musí v mezikrocích spokojit s digitální interpolací.

Na druhou stranu skóre P30 Pro v porovnání s předchůdcem P20 Pro není o tolik lepší, o kolik by se dalo čekat. To naznačuje, že DxOMark naráží na limity v hodnocení fotografování ve velmi špatnıch světelnıch podmínkách. Předhánění se na vrcholu žebříčku je tedy trochu malicherné, na druhou stranu je to zatím jedinı nezávislı žebříček fotomobilů, kterı může posloužit jako slušné vodítko.