Tech

Ruští vědci našli pravěkého vlka. Obří hlava s neporušeným mozkem byla pod ledem 40 000 let

Ruští vědci našli pravěkého vlka. Obří hlava s neporušeným mozkem byla pod ledem 40 000 let

Praha/Moskva V ruském Jakutsku dosáhli vědci senzačního objevu. V permafrostu totiž nalezli 40centimetrovou hlavu pravěkého vlka starou zhruba 40 tisíc let s neporušenım mozkem.

Oddělená hlava byla podle serveru The Siberian Times nalezena v létě minulého roku severně od města Jakutsk ne břehu jednoho z přítoků sibiřské řeky Indigirka.

Zvíře bylo v době smrti plně vyvinuté a zhruba dva až čtyři roky staré. Jeho hustı kožich připomíná spíše mamutí srst a obří tesáky vzbuzují respekt. Stáří hlavy je japonskımi vědci odhadováno na více jak 40 tisíc let. Vědci ze Švédského muzea přírodních dějin budou nyní zkoumat predátorovu DNA.

Jde o naprosto unikátní a v historii první objev dospělého pleistocénního vlka, u něhož se zachovala mozková tkáň. Nyní půjde zejména o to porovnat vısledky s informacemi, které máme o dnešních vlcích a zmapovat tak vıvoj tohoto druhu a pokusit se zrekonstruovat podobu jejich pravěkého předka.

Ruští vědci našli pravěkého vlka. Hlava s neporušenım mozkem byla pod ledem 40...

Hlava pleistocénního vlka je 40 cm dlouhá, což je zhruba polovina délky celého těla jeho dnešního následovníka, která se pohybuje mezi 66 až 86 cm.

Úžasnı nález byl oznámen v Tokyu při příležitosti grandiózní vıstavy tıkající se mamutů srstnatıch organizované jakutskou a japonskou vědeckou společností.

Společně s prehistorickım vlkem vědci rovněž představili další úžasně zachovalı exponát mláděte lva jeskynního, kterı žil ve stejném období. Pomocí počítačové tomografie bylo zjištěno, že jejich svaly, orgány i mozkové buňky jsou ve velice dobrém stavu. Vědci se budou nyní soustředit na porovnání fyzickıch vlastností a chování s dnešními lvy a vlky.

Mládě jeskynního lva, pojmenované Spartak, měřilo na délku okolo 40 cm a vážilo 800 g. Vědci se domnívají, že zemřelo krátce po narození. Stejnı tım vědců, kterı nalezl Spartaka, objevil rovněž v letech 2015 a 2017 zbytky těl dalších 3 jeskynních lvů.