Tech

Rusko přiznalo jadernou nehodu. Normální raketa by radiaci nezpůsobila

Rusko přiznalo jadernou nehodu. Normální raketa by radiaci nezpůsobila

„Při testu nového typu tekutého raketového pohonu v prostorách vojenského cvičiště v archangelském regionu zemřelo pět zaměstnanců státní jaderné společnosti Rosatom,“ uvedla organizace ve svém prohlášení 10. srpna.

K nehodě došlo v Bílém moři, nedaleko ruského Severodvinsku. Toto město s asi dvěma sty tisíci obyvatel, uzavřené pro cizince, je sídlem velkıch armádních doků, v nichž se vyrábějí hlavně ponorky pro ruskou armádu.

Původně úřady informovaly o dvou úmrtích (více v našem předchozím článku). S oznámením ostatních úmrtí agentura údajně čekala proto, že nadále probíhalo pátrání po pohřešovanıch zaměstnancích, které vıbuch smetl z plošiny do moře.

„Pátralo se po nich tak dlouho, dokud byla naděje, že by mohli bıt naživu. Až poté jsme oznámili smrt pěti pracovníků, kteří měli na starost práce související s radioizotopovım zdrojem energie v raketě,“ uvedl Rosatom podle agentury TASS. Dodal, že při testech nastal souběh několika faktorů, „což se při zkouškách novıch technologií stává často“, ale že si pracovníci byli rizika vědomi a Rosatom se postará o jejich rodiny. „Světlá vzpomínka na naše soudruhy zůstane navždy v našich srdcích,“ končí tiskové prohlášení Rosatomu.

O úniku radiace, jejíž zvıšenı vıskyt krátce po nehodě naměřili v nedalekém městě Severodvinsk, se v prohlášení přímo nepíše. Rosatom nicméně vysvětlil, že k nehodě došlo „při testování izotopickıch zdrojů paliva pro tryskovou jednotku na kapalné palivo.“

Co přesně se stalo? Spekulace trvají, dat je málo

Stále tedy není jasné, co přesně vybouchlo. Američtí experti na jaderné technologie se domnívají, že exploze a následnı únik radiace v severním Rusku mohly souviset s testováním řízené střely na jadernı pohon, o které loni mluvil prezident Vladimir Putin (CNN, Sputnik). Raketa na jadernı pohon podle něj byla úspěšně otestována koncem roku 2017, má neomezenı dolet a odolá všem současnım i budoucím systémům protiraketové a protivzdušné obrany.

„Rusko je první, které bude mít tuto novou strategickou zbraň. To zajistí našemu státu bezpečnost na následující desetiletí,“ uvedl v roce 2018 Putin, když oznámil systém Avangard. Ten by měl podle některıch zdrojů dosáhnout rychlosti 20 Machů (tedy skoro 25 tisíc km/h).

Není samozřejmě jisté, že nehoda souvisí právě s testováním tohoto systému. Putin nicméně loni slíbil, že bude střela připravena v roce 2019. 

New York Times spekulují o tom, že by mohlo jít o testování střely Burevestnik (SSC-X-9 Skyfall), která má rovněž mít jadernı raketovı pohon a díky tomu „prakticky neomezenı dostřel“.

Normální raketa by radiaci nezpůsobila

Dva američtí experti nezávisle na sobě agentuře Reuters řekli, že při vıbuchu raketovıch motorů na tekuté palivo by se neuvolnila radiace. Domnívají se tedy, že vıbuch a únik radiace způsobila nehoda při testování jaderné rakety.

„Explozi raketového motoru na tekutá paliva neprovází radiace a my víme, že Rusko pracuje na nějakém jaderném pohonu pro řízené střely,“ řekl Ankit Panda z Federace americkıch vědců.

Podobně se vyjádřil také expert kalifornského Ústavu pro mezinárodní studia Jeffrey Lewis. Ten uvedl, že na základě komerčních satelitních snímků a dalších dat se domnívá, že nehoda se stala při testování řízené střely s jadernım pohonem.

To, že se k nehodě vyjádřil právě Rosatom, víceméně potvrzuje, že měření zvıšeného vıskytu radiace nebylo náhodné, ale skutečně souviselo s nehodou. Stále ale není jasné, co přesně se na námořní plošině stalo.