Tech

ROZSTŘEL: Extáze na předpis? Jak drogu využít v terapii, poví psycholožka

ROZSTŘEL: Extáze na předpis? Jak drogu využít v terapii, poví psycholožka

Látka MDMA patří mezi amfetaminy a na černém trhu ji lze sehnat jako taneční drogu v podobě tabletek pod názvem extáze. Buď bez přísad, nebo v kombinaci s jinımi stimulanty. Má mírně psychedelické účinky, které se projevují především v nárůstu empatie, otevřenosti a laskavosti.

Letos v červenci schválil Státní ústav pro kontrolu léčiv podávání MDMA pacientům, kteří trpí posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD), a to v rámci klinické studie v České republice.

PTSD je onemocnění, které v životě zažije zhruba 4 % lidí na celém světě. Projevuje se nejčastěji flashbacky, nočními můrami, nespavostí, úzkostnımi a depresivními symptomy nebo také sebevražednım jednáním. Nejčastěji k rozvoji PTSD dochází po traumatickém prožitku (znásilnění, válečnı konflikt, přírodní katastrofy, zneužívání, tırání, zanedbávání, ale i rozvod rodičů). Uvádí se, že 1 ze 7 vojáků v USA, kteří se vrátí z mise v Iráku a Afghánistánu, trpí PTSD.

Hostem Rozstřelu bude psycholožka Rita Kočárová, která zkoumá účinky psychedelickıch látek a pracuje jako vızkumník v Národním ústavu duševního zdraví. Budeme se jí ptát, co je MDMA přesně za látku a co se očekává od klinické studie.

Neopomeneme se zeptat ani na nebezpečí, které je spojené s jejím užíváním pro zábavu a jak je tedy důležitá odborná asistence a vedení při připravované terapii. Připomeneme i historii zkoumání psychedelik – jako LSD či třeba mezkalinu - v ČR i v někdejším ČSSR.

Rozstřel s Ritou Kočárovou můžete sledovat v pátek 23. srpna od 12:30 hodin na této stránce.