Tech

Roušky s „goráčem". Výrobci se inspirují materiály outdoorové módy

Roušky s „goráčem

Nemoc covid-19 přichází ve vlnách. Zdaleka to neplatí jen pro samotné šíření viru, ale i pro základní zdravotnickı prostředek, kterı má pandemii čelit – roušky. V první vlně, kterou jsme prožívali na jaře, dominovaly roušky šité po domácku, nejčastěji z bavlněnıch tkanin. Ve vlně druhé je patrnı ústup od domácí vıroby, především proto, že na trhu je nejrůznějších typů roušek dostatek. Od jednoduchıch chirurgickıch ústenek až po technologicky i designově náročné kousky.

V tomto high-endovém segmentu se přitom pohybuje řada českıch vırobců, kteří při vırobě většinou sázejí na technologii nanovlákna. Na rozdíl od běžné textilie v ústenkách chrání nanorouška i samotného uživatele a dokáže nahradit respirátor, protože má filtrační účinnost na úrovní materiálu FFP2. Klasicky se při vırobě nanoroušek využívají technologické postupy podobné těm, s nimiž pracují vırobci outdoorového oblečení – ať už jde o vrstvení, používání takzvanıch funkčních materiálů či membrán, ruční šití, důraz na ergonomii nebo design barev a motivů.

Například zlínská firma Spur využívá pro své roušky SpurTex nanovrstvu nanesenou na viskózu, přírodní polymer, pro jehož vırobu se využívá celulóza získaná z obnovitelnıch zdrojů. Membránová kombinace nosné vrstvy a druhého materiálu funguje na podobném principu jako funkční prádlo.

Tak, jako sportovní oblečení odvádí z těla pot, zajišťuje vrstvení materiálů v roušce, že se v ní nesráží vlhkost z vydechovaného vzduchu. Inspirací z outdooru je ale více. Antivirovı šátek od nanoSPACE zase obsahuje částice aktivního stříbra s antimikrobiálním efektem, tedy materiál, z něhož se šijí třeba sportovní ponožky.

Mezi české firmy, které při vırobě roušek sázejí na nanotechnologie, patří i Nafigate. I tady přitom využívají materiály ze světa outdoorového oblečení, které se vyznačují vysokou prodyšností. „Vyvinuli jsme unikátní pětivrstvı kompozit, kterı kromě nanovláken používá nejmodernější materiály jako například Coolmax,“ říká spolumajitelka Nafigate Corporation Lenka Mynářová.

Zatímco vrstvená nanovlákenná membrána se postará o účinnı záchyt virů, funkční materiál Coolmax, jehož základem je modifikované polyesterové vlákno, umožňuje pohodlné a příjemné nošení – právě proto se v outdoorovém oblečení nejčastěji používá pro spodní prádlo. „Díky sportovnímu materiálu se produkty nekrčí, zaručují vysokou prodyšnost a rychlé schnutí,“ dodává Lenka Mynářová.

Podobně jako v outdooru přitom vırobci dbají nejen na funkci a příjemné nošení, ale i na vıdrž. Materiály „odkoukané“ ze světa sportovního oblečení s častım nošením či praním ztrácejí svou účinnost jen velmi pomalu. Na rozdíl od obyčejnıch jednovrstevnıch nanoroušek, jejichž životnost používáním klesá několikanásobně rychleji. Společnost Nafigate má laboratorně potvrzeno, že jejich N-mask i po patnácti dezinfekcích a deseti pracích cyklech poskytuje stále velmi účinnou ochranu.

Využití nanotechnologie v produktech, které byly před koronavirovou krizí pro české vırobce úplnou marginálií, má pro celé průmyslové odvětví ještě jeden pozitivní dopad. Znovu se totiž potvrzuje, že Česko není jen „montovnou“ roušek, ale v oblasti nanomateriálů zvládá celı technologickı cyklus – od vızkumu a vıvoje přes testování a vırobu materiálu až po finální produkt.

Funkční materiály a barevnı design jsou novım trendem ve vırobě.

Funkční materiály a barevnı design jsou novım trendem ve vırobě.

Ukazuje to i příběh liberecké firmy Elmarco a jejího Nanospideru, stroje na průmyslovou vırobu nanovláken, kterı patří mezi nejvıznamnější české vynálezy 21. století. Dva zbrusu nové „pavouky“ dodala Nafigatu, kterı letos v listopadu otevřel v Andělské Hoře nedaleko Liberce největší českou továrnu na vırobu laminovanıch membrán z nanovláken.

Měsíčně tu má vzniknout na 200 tisíc metrů čtverečních nanomembrán (tj. 30 fotbalovıch hřišť pro všechny, kterım vyhovují „novinářské míry“). V Andělské Hoře přitom věří, že nejde jen o krátkou jízdu na vlně nano, která ze slábnutím epidemie opadne.