Tech

Rána pro Huawei a Honor. Z telefonu se mohou stát těžítka

Rána pro Huawei a Honor. Z telefonu se mohou stát těžítka

Loni se podle analytické firmy Gartner ve vıchodní Evropě nejvíce prodávala značka Samsung, Huawei byl druhı, když meziročně posílil o 56 procent a zvıšil svůj tržní podíl na 23 procent. Prodej mobilních telefonů v Česku loni vzrostl o procento na 4,53 milionu kusů. Téměř všechny prodané mobily na českém trhu jsou "chytré", tedy s operačním systémem. Jejich podíl v sítích operátorů dosahuje 70 procent.

Opatření společnosti Google souvisí s krokem amerického ministerstva obchodu, které minulı tıden zařadilo Huawei na tzv. černou listinu. Podle agentury Bloomberg se rozhodly zmrazit dodávky pro Huawei i další velké americké firmy. Huawei ujistil, že prodanım vırobkům bude dál globálně zajišťovat podporu.

Podle Malého se Huawei na podobnı krok připravoval. "Aby nedopadl jako společnost ZTE, kterou podobné odstřižení od americkıch technologií skoro položilo. Používá vlastní čipy od vlastní dceřiné společnosti a vybudoval si velké skladové zásoby technologií, které nejsou snadno nahraditelné. Nicméně pro celou řadu firem, které dodávají pro telefony Huawei součástky, je Huawei nejdůležitějším nebo jedním z nejdůležitějších zákazníků, takže krok americké administrativy bude mít velkı vliv i na firmy v USA, Japonsku, na Tchaj-wanu a v Koreji," sdělil ČTK Malı. Firma se podle něj bude snažit časem nahradit zahraniční dodavatele čínskımi firmami.

Daleko závažnější dopad podle něj pro firmu bude omezení softwaru. "Obchod s aplikacemi Play od Google a řada aplikací od Google, jako jsou mapy, Gmail, dokumenty a další, ale nejsou součástí Androidu a licencují se zvlášť. O ně může Huawei přijít, což je pro firmu velká rána. Telefon bez aplikací či s komplikovanım přístupem k aplikacím už není rozhodně tak atraktivní, jako jeho konkurence," dodal. Huawei podle něj údajně vyvíjí vlastní operační systém už od roku 2012. "Otázka ale je, jak kvalitní bude a jak atraktivní bude na něj pro stovky milionů uživatelů přejít. Síla Androidu je v celém ekosystému kolem telefonu, v množství aplikací, které si uživatelé postupem času stahují zdarma nebo kupují," upozornil Malı.

Podle Rejzka má Google příjem z aplikací, které se ale v Číně neprodávají. Tímto krokem tak ochrání západní trh před nárůstem čínské technologie. "Myslím si, že se Google především bojí pokut ze strany americké administrativy. Ještě se nevyjasnilo, jestli ta Trumpova budeme říkat laicky 'blokáda' dodávek amerického zboží tıká jenom hardwaru, nebo i softwaru, tedy dodávku zboží a služeb. Pokud bych spekuloval, co z toho Google má, tak to je především obava. Ale ten krok je drakonickı," dodal.

Mluvčí společnosti Alza Patricie Šedivá uvedla, že je zatím brzy na odhad konečnıch dopadů kauzy na trh. "Nedostupnost klíčového software by ale byla naprosto zásadní pro každého vırobce smartphonů," dodala.