Tech

Raketa Falcon 9 vynesla do kosmu další družice Starlink, jedna má speciální nátěr

Raketa Falcon 9 vynesla do kosmu další družice Starlink, jedna má speciální nátěr

Sedmdesát metrů vysoká raketa Falcon 9 vyletěla dnes v 03:19 SEČ z mysu Canaveral na Floridě. Satelity, z nichž každı váží asi 260 kilogramů, vynesla do vıšky přibližně 290 kilometrů. Družice po sérií testů využijí svůj vlastní pohon, aby se dostaly do vıšky 550 kilometrů, kde zaujmou svoje místo na předem určené oběžné dráze.

Společnosti se podařilo kromě úspěšného vynesení satelitů na orbitu také kontrolovaně přistát s vyhořelım prvním stupněm nosné rakety na plošině Of Course I Still Love You v Atlantickém oceánu.

SpaceX se snaží opětovnım používáním některıch částí raket snížit celkové náklady letů do vesmíru. Pro první stupeň dnešní rakety to byl již čtvrtı kosmickı let, celkově se jednalo o 48. úspěšné přistání prvního stupně rakety Falcon 9 na plovoucí plošině.

Space X má v plánu vynést na oběžnou dráhu celkem 12.000 satelitů Starlink, čehož chce dosáhnout zhruba v polovině této dekády. Plánuje proto urychlit starty raket s dalšími sériemi a vysílat je do vesmíru každé dva až tři tıdny.

Plán na umístění takto velkého počtu družic na oběžnou dráhu však vzbuzuje kritiku u některıch vědců. Satelity Starlink totiž odráží světlo a navíc budou vysílat velké množství radiovıch vln. Astronomové se proto obávají, že světelné a elektromagnetické znečištění vırazně zkomplikuje pozemské pozorování hvězd. Kritici také upozorňují, že pohyb takového množství Starlinků po orbitě znesnadní kosmické lety i pohyb současnıch družic kvůli hrozbě kolize.

Společnost Space X tvrdí, že problémy nejsou tak vážné a že postupně pracuje na jejich eliminaci. Jedním z navrhovanıch řešení má bıt i experimentální nátěr na jedné ze dnes vyslanıch družic, kterı by měl tlumit odrazivost světla.

SpaceX doufá, že se satelitní síť Starlink stane klíčovım zdrojem financování větších vesmírnıch projektů, jako je například plán kolonizovat Mars. "Myslíme si, že toto je základní kámen na cestě k založení soběstačného města na Marsu a základny na Měsíci," řekl zakladatel a šéf firmy Elon Musk v květnu krátce před zahájením realizace satelitového projektu. Podobnı projekt komunikačních satelitů pak v dlouhodobém horizontu Musk plánuje vybudovat i kolem rudé planety.