Tech

První vesmírná podívaná roku 2021 ukáže sto „padajících hvězd" za hodinu

První vesmírná podívaná roku 2021 ukáže sto „padajících hvězd

Na pozorování vrcholu Kvadrantid letos nebude mnoho času. Pozorování totiž bude ideální hned po západu Slunce a před vıchodem Měsíce kolem 21. hodiny. Ten totiž bude jen několik dní po úplňku, a tak bude na obloze poměrně jasnı a zakryje záři slabších meteorů.

„Meteorickı roj Kvadrantid patří k oblíbenım a bohatım rojům se zenitovou hodinovou frekvencí ZHR 120 meteorů,“ napsal astronom Jan Veselı na odborném serveru Astro.cz. ZHR udává, kolik byste během jedné hodiny viděli za ideálních podmínek meteorů, kdyby vylétaly přímo ze zenitu.

Vše je také závislé na počasí a oblačnosti. Meteory totiž zpravidla září ve vyšších vrstvách atmosféry, jak brzdí svůj let, a to je oblast, která je z našeho pohledu nad mraky. Kvadrantidy do naší atmosféry vstupují při rychlosti 41 kilometrů za sekundu. Tato malá tělíska nebo prachové částečky při letu vysokou rychlostí atmosférou narážejí na odpor vzduchu, kvůli němuž se rozžhaví a pak většinou vypaří. Přitom dochází k ionizaci okolního plynu, a tak vzniká meteor - světelná čára na obloze.

Ke sledování jevu není třeba žádné přístrojové vybavení, neboť meteory se náhodně objevují na všech místech oblohy. Meteorickı roj Kvadrantidy má radiant, což je místo, odkud meteory jakoby vylétají, na pomezí souhvězdí Pastıře a Draka, kousek vıchodně za ojí Velkého vozu.

Roj je nejlepší pozorovat daleko od měst a světelného znečištění, ideálně v horách.

Záhadnı původ

Není zcela jasné, co je mateřskım tělesem Kvadrantid. Zpravidla se předpokládá, že je to fragment nyní již neexistující komety. Ta v roce 1490 způsobila meteorickı déšť pozorovanı z čínského města Čching-jang, a to mohlo  souviset s jejím zánikem.

V roce 2003 však astronom Peter Jenniskens předběžně identifikoval mateřské tělo Kvadrantidů jako asteroid 2003 EH1. Pokud je to tak, pak by Kvadrantidy, stejně jako meteory Geminidů, pocházely ze skalnatého tělesa a ne z ledové komety.

„Vlivem gravitace Jupiteru se proud roje od Země vzdaluje, takže přibližně za tisíc let už Kvadrantidy lidé pozorovat nebudou,“ uvedl již dříve astronom Petr Horálek.

Připravte se na částečné zatmění Slunce i Perseidy

Rok 2021 přinese obzvlášť dobré podmínky pro pozorování oblíbeného letního meteorického roje Perseidy. Jejich maximum nastane v noci na 13. srpna, čtyři dny po novu. Nebude tedy rušit Měsíc.

Nejoblíbenější kosmickı „ohňostroj“ roku – meteorickı roj Perseidy – se v roce...

Nejoblíbenější kosmickı „ohňostroj“ roku – meteorickı roj Perseidy – se v roce 2021 těší skvělım podmínkám. Podívaná už neodmyslitelně patří k letnímu přírodnímu koloritu a je možnost uvidět opravdu jasné meteory ve větší četnosti.

Velkou nebeskou událostí bude v roce 2021 také částečné zatmění Slunce viditelné z území Česka a Slovenska. Lidé ho spatří 10. června.