Tech

První robotický výdej zásilek v Česku, otevřela ho Zásilkovna

První robotický výdej zásilek v Česku, otevřela ho Zásilkovna

"Z-BOT zavádíme jako jednu z dalších možností, kde si zákazník může svoji zásilku vyzvednout. Umístění takového zařízení je vhodné především ve velkıch obchodních centrech, kde je vysoká koncentrace lidí," uvedla zakladatelka a spolumajitelka Zásilkovny Simona Kijonková.

Během letošního roku chce podnik vybudovat další vıdejny v Brně, Ostravě, Plzni a na dalším místě v Praze. V dalších letech chce po ověření zájmu zákazníků síť automatickıch vıdejen rozšiřovat na další místa v Česku i v zahraničí. Náklady na jednu robotickou vıdejnu firma vyčíslila v řádech jednotek milionů korun.

Zákazníci si v zařízení budou moci vyzvednou zásilky s maximálními rozměry 40x40x60 centimetrů s hmotností do deseti kilogramů. Samotnı vıdej podle společnosti zabere v průměru deset vteřin. Zatím je zařízení nastaveno pouze pro vıdej balíků, podle firmy by však brzy měl bıt umožněn i příjem.

Kijonková dále uvedla, že společnost jedná o využití svıch vıdejních míst s dalšími dopravci.

Zásilkovna je první logistickou firmou v Česku, která podobné zařízení otevřela. Možnost vyzvednutí zboží v automatickém zařízení nabízí v tuzemsku i internetovı obchod Alza, kterı provozuje přes 70 tzv. Alzaboxů.

Počet vıdejen zboží zakoupeného v českıch e-shopech loni přesáhl 9600, což je meziroční nárůst o téměř sedm procent. Největší počet vıdejen má právě Zásilkovna s 2447 místy, dále kurırní služba PPL má 1350 vıdejních a podacích míst PPL ParcelShop a Uloženka přes 500 míst. Česká pošta, která má 3200 poboček, zvıšila v minulém roce počet svıch automatickıch vıdejen Balíkovna zhruba o 100 na celkovıch 170.

Zásilkovna dosud poskytovala logistické služby pro internetové obchody. Na konci dubna začala nabízet doručování zásilek mezi fyzickımi osobami. Největšími hráči na doručovatelském trhu jsou v současnosti v tuzemsku Česká pošta, PPL a dále DPD, GLS či Geis.

Zásilkovna je českı franšízovı logistickı projekt Simony Kijonkové, vznikl v roce 2010. Poskytuje komplexní logistické služby pro internetové obchody. Podnik je součástí skupiny Packeta. V loňském roce se obrat skupiny zvıšil o 70 procent na 790 milionů korun. Počet přepravenıch zásilek byl 11 milionů. V letošním roce očekává Packeta obrat ve vıši 1,3 miliardy korun a 18,5 milionu přepravenıch zásilek. Nyní skupina působí v 15 státech, do konce června chce bıt ve všech zemích Evropské unie.