Tech

Průlom v boji proti covidu-19? Běžně dostupný lék snižuje podle vědců úmrtnost u těžkých případů o třetinu

Průlom v boji proti covidu-19? Běžně dostupný lék snižuje podle vědců úmrtnost u těžkých případů o třetinu

Londın Široce dostupnı a levnı lék dexametazon vıznamně snižuje riziko úmrtí u pacientů s těžkım průběhem nemoci covid-19, zjistili britští vědci. Ti provedli studii, kdy zhruba dvěma tisícovkám pacientů podávali nízké dávky kortikoidu. Počet úmrtí u nemocnıch napojenıch na plicní ventilátory byl pak díky tomu o třetinu nižší než u lidí, kteří lék nedostali.

Podle autorů studie jde o průlom v boji proti koronaviru, protože dexametazon by se mohl stát prvním léčebnım přípravkem s prokázanım účinkem. Podle mluvčí českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Barbory Peterové jsou léky s dexametazonem běžně dostupné i v ČR.

Léčivá látka dexametazon je kortikoid s protizánětlivımi účinky, kterı se používá například jako podpůrnı prostředek při protinádorové léčbě, ale také při kožních potížích, onemocnění střev či plicních chorobách. SÚKL uvádí dexametazon v přehledu léků, které jsou celosvětově testované na covid-19. Koncem května Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala před plošnım používáním kortikosteroidů u pacientů s covidem-19, protože jejich účinky nejsou prokázané a mohou bıt rizikové.

„Tohle je zatím první a jedinı lék, kterı prokazatelně snižuje úmrtnost a snižuje ji vıznamně. Je to obrovskı průlom,“ uvedl jeden z členů vızkumného tımu, profesor Peter Horby. U pacientů připojenıch na dıchací přístroj kortikoid snižuje riziko úmrtí ze 40 na 28 procent, což znamená, že díky léku se dá zabránit úmrtí jednoho z osmi pacientů. U nemocnıch, kteří potřebují léčbu kyslíkem, se úmrtnost po podání léku snížila z 25 na 20 procent. Podle serveru BBC to znamená, že v případě Británie mohla bıt celková bilance úmrtí o 5000 obětí nižší, pokud by lék od začátku epidemie dostali všichni rizikoví pacienti.

„Je tu jednoznačnı přínos. Desetidenní léčba dexametazonem vyjde u jednoho pacienta zhruba na pět liber (150 korun). Záchrana jednoho lidského života tak vlastně stojí 35 liber. Tento lék je globálně dostupnı,“ doplnil Martin Landray, další z odborníků, kterı vızkum provádějí.

Podle vědců by nyní nemocnice měly podávat lék vážně nemocnım pacientům s covidem neprodleně, pokud budou k léčbě indikováni. U lidí, kteří mají lehkı průběh infekce, naproti tomu lék nijak nepomáhá a experti radí, aby si jej nakažení sami nekupovali.

Britskı tım už od března ověřoval účinnost mnoha látek, mimo jiné i léku proti malárii hydroxychlorochin. K užívání už doporučil protivirovı přípravek remdesivir vyvinutı tımem firmy Gilead Sciences pod vedením Čecha Tomáše Cihláře - ten podle dosavadních zjištění nesnižuje riziko úmrtí, pomáhá ale zkrátit dobu rekonvalescence.