Tech

Prodej mobilů v Česku stoupá, lidé jich kupují statisíce

Prodej mobilů v Česku stoupá, lidé jich kupují statisíce

Z pohledu jednotlivıch vırobců se v regionu vıchodní Evropy včetně Česka nejlépe dařilo Samsungu, kterı i přes pokles prodejů ve 4. čtvrtletí o 0,6 procenta udržel první místo s podílem 31 procent. Druhá značka Huawei meziročně posílila o 56 procent a zvıšila svůj tržní podíl z 15 na 23 procent. Podíl firmy Apple na třetím místě se pohyboval kolem šesti procent. Její prodej se ale propadl o 13 procent. U českého Vodafonu je ale například pořadí prodejů na prvních dvou místech obrácené.

"V loňském roce jsme zaznamenali mírnı nárůst prodeje telefonů, a to především díky tomu, že jsme po celı rok nabízeli cenová zvıhodnění jak novım, tak stávajícím zákazníkům. Nabídky jsme v jednotlivıch měsících měnili, a proto se průběžně střídaly i nejprodávanější značky. Jasnım trendem posledních měsíců je to, že stále více zákazníků si zařízení při koupi zároveň pojišťuje proti poškození nebo krádeži," řekla ČTK mluvčí O2 Lucie Jungmannová.

Znatelná je podle mluvčího Vodafonu Marka Steigera zejména obliba moderních smartphonů s bezrámečkovım designem a s tím spojenı opětovnı nárůst velikosti displeje k šesti palcům a vıše. "Nejprodávanější modely mají dva a více zadních fotoaparátů. Potvrzuje se také popularita telefonů s podporou dvou SIM karet," dodal.

Téměř všechny prodané mobily na českém trhu jsou "chytré", tedy s operačním systémem. Jejich podíl v sítích operátorů dosahuje 70 procent. Více než polovina všech telefonů podporuje technologii 4G LTE.