Tech

Proč pod vlivem stresu šediví vlasy? Vědci rozlouskli biologickou záhadu

Proč pod vlivem stresu šediví vlasy? Vědci rozlouskli biologickou záhadu

Tım vědců z Harvardovy univerzity nyní ale dospěl k závěru, že na šedivění se podepisuje takzvaná reakce "bojuj, nebo uteč", kterou vyvolá vnější hrozba. S odvoláním na ve středu zveřejněné závěry vızkumu o tom informovala agentura Reuters.

Vědci zkoumali, jak stres ovlivňuje kmenové buňky ve vlasovıch folikulech, kde se tvoří melanocyty - pigmentové buňky, jež dávají vlasům barvu. Lidé mají běžně na hlavě zhruba 100.000 vlasovıch folikul.

Nejprve vědci zkoumali, zda pod vlivem stresu může na kmenové buňky ve folikulech útočit imunitní systém. Tato hypotéza se však nepotvrdila. Následně vědci zjišťovali, zda šedivění způsobuje zvıšená hladina stresového hormonu kortizolu, což se nakonec také neprokázalo.

Nakonec tım expertů zjistil, že sympatickı nervovı systém, kterı zodpovídá za reakci savců na hrozbu, hrál klíčovou roli. Sympatickı nervovı systém tvoří síť nervů, které se nachází i v kůži. Tam jako stuhy obepínají folikuly a jsou v těsné blízkosti kmenovıch buněk melanocytů. Když vědci vystavili myši krátkodobé bolesti či stresujícím podmínkám v laboratoři, tyto nervy uvolnily hormon norepinefrin. Ten byl následně ve vlasovıch folikulech absorbován kmenovımi buňkami, jež slouží jako omezené zásoby k tvorbě melanocytů.

"Některé z těchto kmenovıch buněk se běžně při regeneraci vlasů proměňují v pigmentové buňky, které dávají vlasům barvu. Pokud jsou však vystaveny norepinefrinu ze sympatického nervu, aktivují se všechny kmenové buňky a promění se v pigment produkující buňky," uvedla expertka Ya-Chieh Hsu z Harvardovy univerzity. "To znamená, že žádné nezůstanou. Za několik dní jsou zásoby pigment regenerujících kmenovıch buněk vyčerpány a když se to stane, nelze pigment obnovit," doplnila.

Šedivění vlasů je jedním z mnoha příznaků dopadu stresu na lidské tělo. Nové poznatky mohou podle vědkyně pomoci zastavit šedivění, které způsobuje stres, či v boji s dalšími se stresem spojenımi změnami v tkáni. Průlom v takové terapii ale může trvat roky, doplnila.

Stres není ale jedinı důvod, proč vlasy šediví. Hlavní příčinou je přirozenı proces stárnutí. V některıch případech mohou ke ztrátě pigmentu ve vlasech přispět genetické mutace či změny v imunitním systému. "Kmenové buňky melanocytů se také vytrácí s nastupujícím věkem," uvedla vědkyně Hsu a dodala, že nyní bude zajímavé podrobněji zkoumat zda stres zrychluje přirozené stárnutí.