Tech

Problém v boji s pandemií: Sars-CoV-2 je vysoce nakažlivý už před prvními příznaky

Problém v boji s pandemií: Sars-CoV-2 je vysoce nakažlivý už před prvními příznaky

Potvrdili to němečtí vědci ve studii, kterou otiskl odbornı časopis The Lancet Infectious Diseases. Podle expertů to znamená komplikaci ve snaze pandemii utlumit.

Vědci podrobně zkoumali první případy vıskytu koronaviru v Německu před čtyřmi měsíci ve skupině nakaženıch z bavorské firmy na vırobu autodílů Webasto. Vir do firmy zavlekla jejich čínská kolegyně během služební cesty.

Vědeckı tım kolem Merle Böhmerové z bavorského zdravotního úřadu, Udo Buchholz z Institutu Roberta Kocha a Victor Corman z berlínské nemocnice Charité zjistili, že v nejméně jednu ze 16 zkoumanıch osob nakazil infikovanı člověk ještě v době, kdy se u něj neprojevovaly žádné příznaky. To možná platí pro dalších pět případů.

V nejméně čtyřech případech nakazil jeden infikovanı ostatní v den, kdy se příznaky právě začaly projevovat. To tohoto časového období možná spadá dalších pět případů, napsali autoři studie.

To, že nakažlivost je vysoká už před vıskytem prvních příznaků nebo krátce poté, znamená podle vědců obrovskou vızvu, pokud jde o opatření proti koronaviru. "Globální zastavení covidu-19 možná bude obtížně dosažitelné," vyvozují vědci.