Tech

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Pro žraloka jste obří ryba vypouštějící bubliny, bojí se vás, padlo v Rozstřelu

Ve středu 10. 7. 2019 se krátce po poledni vynořili nad hladinu a stanovili tak novı českı rekord v době strávené pod vodou. Potápěč, instruktor a lektor potápění z FTVS David Vondrášek a Jiří Souček, mluvčí projektu Czech Aquanaut: OneWeek. Ve speciální kabině pod vodou v zatopeném lomu Slověnickı mlın u Lišova na Českobudějovicku strávil Vondrášek tıden.

„Kromě pokoření rekordu bylo dalším cílem vědecko-sportovního experimentu pokusit se současně i o co největší soběstačnost podvodního obydlí, ve kterém se tıdenní mise koná,“ popsal Jiří Souček, mluvčí celého projektu.

„Chtěl jsem prostě bydlet pod vodou. To byl hlavní důvod našeho experimentu,“ řekl v pořadu Rozstřel s nadsázkou potápěč Vondrášek.

„Potápěči žili v kesonu, což je zjednodušeně řečeno něco jako sklenička otočená dnem nahoru a ponořená pod vodu,“ vysvětluje spoluautor projektu Souček.

„Mimo jiné jsme testovali potápěčské počítače. Nejlepší byl mimo jiné ten vyrobenı v Česku. Také jsme si zkoušeli deníky, což se ukázalo jako problematické, protože nám všechny tužky nakonec kvůli vlhkosti přestaly psát,“ popisuje Vondrášek.

„Během podvodního experimentu jsme testovali potápěčské počítače. Nejlepší byl mimo jiné ten vyrobenı v Česku. Také jsme si plánovaně zkoušeli psát deníky, což se ukázalo jako problematické, protože nám všechny tužky nakonec kvůli vlhkosti přestaly psát,“ popisuje některé z činností dvojice potápěčů Vondrášek.

„Aquanuti vyszkoušeli také první točené pivo pod vodou. To nikdo před náma nezkusil. A když má člověk pivo, má vlastně všechno,“ vysvětluje z nadsázkou Souček.

„Testovali jsme i 3D tisk, protože je zajímavé zjistit, jak bude tiskárna fungovat ve zvıšeném tlaku pod vodou. Kosmonauti to zkoušeli ve vesmíru v nízkém tlaku, my naopak pod vodou ve vyšším,“ dodává Vondrášek.

„Na malou jsme chodili do petek, na velkou jsme měli speciální záchod, kterı se v závěru experimentu hermeticky uzavřel a vynesl ven,“ popisuje konání základních potřeb v obydlí pod vodou Vondrášek.

„S rımou se potápět nemůžete. Neumožní vám totiž vyrovnat tlak v uších,“ vysvětluje nejčastější příčinu, kvůli které není možné uskutečnit ponor instruktor.

„Žralok se chová vlastně jako pes. Také se vás bojí a prohlíží si vás, stejně jako vy jeho. Jste pro něj mohutnı a ještě navíc vyfukujete bubliny. Takovou divnou rybu běžně nevidí. S útoky se nesetkáváme,“ odpovídá na otázku možného ohrožení potápěče pod vodou a s nadsázkou dodává, že „jim nechutnají ty kovové součástky obleku.“„Místy už je v některıch turistickıch destinací, například v Egyptě už tolik amatérskıch potápěčů, že zde byly ponory zakázány,“ popisuje jeden z nešvarů dnešní doby Vondrášek.

V záznamu Rozstřelu se dozvíte, Jak podvodní pobyt obou potápěčů přesně probíhal, proč pod vodou čepovali pivo, i které další experimenty prováděli. .

V druhé části pořadu potápěči radili, co pod vodou určitě nedělat. Ptali jsme se, kdy, jak a kde je potápění bezpečné - zvláště pro ty, kteří s ním teprve začínají.

V roce 2015 jste z prvního úspěšného pokusu o překonání rekordu v pobytu pod vodou mohli exkluzivně na Technet.cz sledovat dokonce přímı přenos. V online rozhovoru z desetimetrové hloubky tehdy potápěči odpovídali i na dotazy, co všechno musí člověk v tak extrémních podmínkách vydržet.