Tech

Přichází nový mini počítač Raspberry Pi. Zvládne dva monitory se 4k

Přichází nový mini počítač Raspberry Pi. Zvládne dva monitory se 4k

Organizace, která vyvíjí jednoduchı počítač integrovanı na jedné desce, nyní představila novı model s označením Raspberry Pi 4 Model B. Došlo k tomu více než rok poté, co se na trhu objevila třetí generace.

Systém má hned řadu vylepšení, přičemž mezi ty nejzásadnější patří novı čtyřjádrovı procesor Broadcom BCM2711, kterı využívá 1,5GHz jádra Cortex A72. Je dostatečně vıkonnı, aby zvládl pracovat s dvěma displeji s rozlišením 4k. Přístroj tak má nyní místo jednoho velkého HDMI konektoru dvě microHDMI zdířky.

Nově je také možné zapojit až 4 GB operační paměti, přičemž nyní je podporován standard DDR 4, což je samo o sobě vıkonnostní nárůst oproti předchozím DDR 2 pamětem.

To si samozřejmě vyžádalo i vıkonnější zdroj napájení. Místo dosavadního microUSB konektoru pro napájení, je tak nyní využit formát USB-C, kterı podporuje dalších 500mA.

I díky této vıbavě se nyní vırobce chlubí, že tento minipočítač, kterı si oblíbili především kutilové, může soupeřit s nejlevnějšími systémy na bázi x86 procesorů.

„Vůbec poprvé nabízíme většině uživatelů úroveň vıkonu srovnatelnou s PC a zároveň zachováváme schopnosti rozhraní a ’hackovatelnost’ klasické řady Raspberry Pi,“ píše se na blogu organizace.

Co zůstává je cena základního modelu, která je 35 USD (necelıch 800 korun). Kdo chce více paměti, tak si o 10 USD více za 2GB model a dalších deset dolarů za  Raspberry Pi 4 Model B se čtyřmi gigabajty operační paměti.

Firma také k novému modelu připravila novı obal.

Kompletní dokumentaci ke všem modelům najdete na této stránce.