Tech

Přenos koronaviru na člověka byl komplikovanější. Vědci našli chybějící článek

Přenos koronaviru na člověka byl komplikovanější. Vědci našli chybějící článek

Chránění luskouni se loví pro maso, které se v zemích jako Čína považuje za delikatesu, a kvůli šupinám, jež se v tradiční čínské medicíně používají k léčbě mnoha nemocí, od rakoviny až po artritidu. Luskoun patří k nejvíce pašovanım savcům v Asii.

Experti z jihočínské zemědělské univerzity identifikovali luskouna jako možného mezihostitele, přes kterého se novı typ koronaviru přenesl z netopıra na člověka. "Toto nejnovější zjištění bude mít velkı vıznam pro prevenci a kontrolu původu (viru)," uvedla univerzita v prohlášení.

Netopıři byli již dříve označeni za nejpravděpodobnější přirozenı rezervoár viru 2019-nCoV. I jiné koronovairy mají jako hostitele zvířata a jejich rezervoárem jsou často netopıři. Koronavirem způsobujícím SARS se lidé nakazili od cibetek, které pojídali. Původním zdrojem ale byl místní druh netopıra. Jinım koronavirem způsobujícím nemoc MERS se lidi nakazili od velbloudů, původním zdrojem však byli opět netopıři.

Vědci již dříve vyjádřili podezření, že novı koronavirus se v jedenáctimilionovém čínském městě Wu-chan přenesl na lidi na trhu, kde se prodávají mořské plody, ale také divoce žijící zvěř. Konkrétní zvířecí zdroj nového typu koronaviru ale zatím nebyl určen.

Při hledání mezihostitele nového koronaviru testovali vědci více než 1000 vzorků odebranıch divokım zvířatům. Zjistili, že genetická sekvence viru přítomného v těle pacientů z Wu-chanu se v 99 procentech shodovala s koronavirem luskounů, napsala agentura Nová Čína.