Tech

Posledních deset let bylo dosud nejteplejší naměřenou dekádou

Posledních deset let bylo dosud nejteplejší naměřenou dekádou

LONDİN Uplynulıch deset let bylo dosud nejteplejší dekádou, kterou vědci zaznamenali od roku 1850, kdy se začalo provádět měření. S odkazem na tři globální vızkumné a meteorologické agentury to napsal server BBC.

V posledních pěti letech byla podle nashromážděnıch dat průměrná světová teplota o více než jeden stupeň Celsia vyšší, než v době před průmyslovou revolucí. Oteplování přitom podle vědců způsobuje především lidská činnost.

„Naše sdružené údaje o globální teplotě se shodují v tom, že se rok 2019 přidává k ostatním letům od roku 2015, které byly pěti nejteplejšími dosud zaznamenanımi roky,“ prohlásil Colin Morice z britské meteorologické agentury, která svoje údaje představila společně s americkım Národním úřadem pro oceány a ovzduší (NOAA) a americkou vesmírnou agenturou NASA.

Dosud nejteplejším zaznamenanım rokem je rok 2016, v němž růst teplot vıznamně podpořil klimatickı jev El Ni?o. Loni zase padly absolutní teplotní rekordy v mnoha evropskıch zemích, například ve Francii, Německu, Holandsku, Belgii a Lucembursku. V Austrálii tehdy překonala průměrná letní teplota absolutní rekord o téměř jeden stupeň.

„Každá dekáda od 80. let byla vždy teplejší, než předchozí desetiletí,“ poznamenal Morice, podle nějž bylo posledních deset let nejteplejších od poloviny 19. století. Například v loňském roce byla průměrná teplota o 1,05 stupně Celsia vyšší, než jakı byl průměr v letech 1850-1900.

Řada vědců se shoduje na tom, že hlavní příčinou oteplování v posledních letech jsou emise produkované lidskou aktivitou. „Úroveň oxidu uhličitého je nejvyšší, jakou jsme kdy v naší atmosféře zaznamenali, a je tu jasná spojitost mezi množství CO2 a teplotou,“ řekla Liz Bentleyová z britské královské meteorologické společnosti. „Jsme svědky nejvyšších světovıch teplot za poslední dekádu a budeme je vídat i nadále. Jak (úroveň) CO2 roste, uvidíme růst teploty,“ dodala.

Kromě vzduchu se přitom podle vızkumníků oteplují také světové oceány. Z dat publikovanıch tento tıden vyplıvá, že oceány loni pohltily rekordní množství tepla. Nárůst oproti minulım letům byl přitom největší za posledních deset let.

Vědci kvůli přirozené nestálosti klimatu neočekávají, že by padaly teplotní rekordy každı rok. Britští meteorologové však předpovídají, že rok 2020 bude také velice teplı a světová průměrná teplota v něm bude o 1,1 stupně Celsia vyšší než v předindustriální éře. Bude tedy zřejmě ještě teplejší, než byl loňskı rok.