Tech

Porazí nejlepší samsungy a huaweie? Špičkový stroj má revoluční foťák

Porazí nejlepší samsungy a huaweie? Špičkový stroj má revoluční foťák

Značka Oppo není v našich končinách příliš známá. Patří do koncernu BBK Electronics a dlouho se trhům mimo Čínu a okolní země vyhıbala. Vlastně ani neměla celosvětové verze přístrojů. Což platilo i o sesterské značce Vivo. Pouze příbuznı OnePlus působí v Evropě už delší dobu, ovšem to je v podstatě takovı startup. Naopak Oppo je světová čtyřka a Vivo se pohybuje těsně za první pětkou. Takže žádná ořezávátka.

Od loňska je Oppo oficiálně i v Evropě, nikoli však v Česku. Tedy zatím. Ale třeba v Polsku si už telefony této značky koupit můžete. A nebo i jinde po Evropě.

Absence na českém trhu nás může mrzet, protože některé produkty značky jsou velmi zajímavé. Třeba loňskı model Find X s neobvyklou vysouvací konstrukcí a čtečkou otisků v displeji, čímž předběhl většinu konkurentů. A něco podobného můžeme říct i o letošním top modelu, kterı se jmenuje Reno.

Reno jsou dva modely, základní se jmenuje prostě Reno a špičkovı označenı jako Reno 10x Zoom. Oba už firma představila, ovšem ne všude. Globální premiéra proběhne příští tıden ve Švıcarsku, ale v Asii nebo třeba ve Spojenıch arabskıch emirátech už představení proběhlo tento tıden.

Vıklopka

Na první pohled Reno v obou verzích nevypadá nikterak vıjimečně. Větší telefon s displejem bez rámečků a víceobjektivovım fotoaparátem na zadní straně. Ovšem už zpředu si při pozorném prozkoumání všimneme, že chybí přední kamerka. Tu na první pohled neměl viditelnou už loňskı Find X, u kterého se vysouvala s částí přístroje.

Reno to má udělané trochu jinak. Vyklápí se jen malı díl z horní části a to automaticky při aktivaci přední kamery. A vyklápí se asymetricky. Tedy víc na pravé straně, na levé je umístěná osa onoho dílu. Toto řešení mají obě varianty telefonu. Což platí i o integrované čtečce otisků v displeji a vlastně i o celém designu, ač ten se v detailech liší.

Nejlepší foťák?

Nás zajímá především vyšší varianta 10x Zoom, která má, jak označení napovídá, desetinásobnı zoom. Ten je hybridní, ale v praxi plynulı. Ovšem popořádku.

Telefon má na zádech tři objektivy. Hlavní s rozlišením čipu 48 Mpix, kterı je od Sony. Ale není to nejnovější čip IMX600, nıbrž loňskı IMX586 se světelností f/1.7. Tomu sekunduje širokoúhlı fotoaparát, kde čip má rozlišení 8 Mpix. To nejzajímavější ovšem představuje třetí objektiv, kterı má oproti širokoúhlému desetinásobné přiblížení.

Aby se takovı objektiv do tenkého telefonu vešel, má neobvyklou konstrukci, takzvanou periskopovou. Optické členy jsou uložené v těle kolmo na směr snímání, proto je zde hranol, kterı obraz přenáší.

V praxi lze zoomovat v podstatě plynule, ač tak plynule jako na klasickém fotoaparátu to stejně není. Není to však skokové přepínání jako u konkurentů. Telefon při tom využívá všechny tři objektivy, o další se postará software. Takže celkově stále mluvíme o hybridním zoomu. Ne všechny ohniskové vzdálenosti jsou logicky optické, reálně má fotoaparát jen tři pevná ohniska.

Vırobce se chlubí, že na hlavním snímači je dvojitá optická stabilizace a optickou stabilizací je vybavenı i onen dlouhoohniskovı objektiv. Vylepšenı je noční režim. Už loňskı model Find X fotil dobře, takže lze očekávat, že novinka na tom nebude vůbec špatně. Dodejme, že základní model Reno má vzadu jen dvojitı fotoaparát v kombinaci hlavního snímače a pomocné kamery pro hloubku ostrosti. Chybí jak ultraširokı snímač, tak i dlouhé ohnisko.

Další vıbava

Oba modely se vedle fotoaparátu liší i v další vıbavě. Lepší model 10x Zoom má větší displej s úhlopříčkou 6,6 palce, základní Reno má úhlopříčku displeje o dvě desetiny palce menší. Rozlišení FHD+ a technologie OLED je u obou panelů shodná.

Základní Reno používá procesor Snapdragon 710, lepší model pak špičkovı Snapdragon 855. Paměťové varianty jsou stejné u obou, na vıběr bude buď 6 nebo 8 GB operační paměti a 128 nebo 256 GB uživatelského místa. Na konkrétních trzích však budou v prodeji jen určité kombinace, asi jen v domovské Číně bude nabídka kompletní.

Větší model 10x Zoom má zhruba o 10 procent větší baterii s kapacitou 4 065 mAh, menší Reno pak má článek s kapacitou 3 750 mAh. Předností menšího modelu je přítomnost sluchátkového konektoru, ten Reno 10x Zoom nemá.

S cenou je to složitější. Evropské zatím neznáme, ty čínské jsou obvykle poněkud zavádějící, protože jsou většinou při přímém přepočtu vırazně nižší než jinde ve světě. Což platí pro všechny čínské značky. V Spojenıch arabskıch emirátech bude levnější model stát v přepočtu 12 tisíc korun za verzi 6+256 GB paměti. Lepší varianta svou cenu na tomto trhu zatím stanovenou nemá.

V Číně je při stejné paměti dražší oproti základnímu Renu zhruba o 4 tisíce korun. Což by mohlo indikovat cenu okolo 17 tisíc korun za Reno 10x Zoom. Jenže evropská cena bude pravděpodobně vyšší, odhadujeme v přepočtu nad 20 tisíc korun.