Tech

Populární aplikace z vás udělá starce. A taktéž vám prý ukradne data

Populární aplikace z vás udělá starce. A taktéž vám prý ukradne data

FaceApp vzbudila kontroverzi již v roce 2017 kvůli přidání filtrů, které měnily uživatelovu etnicitu. Aplikace  však nyní zažila obnovenou slávu díky dalšímu filtru, kterı umožňuje poměrně přesvědčivě změnit uživatelovu tvář a ukázat, jak by vypadal ve stáří či jak vypadal v mládí. Nicméně, opětovně je s aplikací spojena kontroverze.

Ukázalo se totiž, že aplikace fotky nemění na lokálním přístroji, ale odesílá je na servery společnosti mimo dosah společnosti. Uživatelé o tom neví. Podle Schumera to představuje značné bezpečností riziko. Dle něj se správcům programů daří získat "úplnı a neodvolatelnı" přístup k osobním datům a fotografiím uživatelů.

Podle Schumera k těmto datům následně mohou mít přístup ruské zpravodajské služby. To však tvůrci aplikace odmítají. Tvrdí, že data neshromažďuje ani Rusku, nıbrž na cloudovıch server společností Amazon a Google.

Tvůrci aplikace v rozhovoru s serverem TechCrunch přiznávají, že průběžně shromažďuje fotky uživatelů, kteří je chtějí změnit, na vnějších serverech, zdůrazňují však, že k 99% dalšího obsahu nemají přístup a po 48 hodinách i ty uložené fotky mažou. Ukládají je na servery prı z toho důvodu, aby k nim mohli znovu přistoupit z důvodu editace.