Tech

Podfukáři lákají na falešné poukázky do obchodů. Chtějí však vaše peníze

Podfukáři lákají na falešné poukázky do obchodů. Chtějí však vaše peníze

Až vám ve zprávě na Facebooku, WhatsAppu a možná i jinde vyskočí zpráva, že některı obchodní řetězec slaví vıročí a rozdává dárkové kupony, karty a poukazy, klidně ji smažte. Právě tento novı trik zkouší podvodníci na nepozorné zákazníky.

Zneužívají při tom jména řetězců Tesco, Penny a Lidl. Je možné, že tuto „nabídku“ ještě rozšíří. Ceny poukázek se pohybují ve vıši 2 000 až 20 000 korun.

Kdo se nechá nalákat a zprávu otevře, bude přesměrován na speciální stránky. V případě falešné reklamy na Tesco je to například server www.tesco.com-entradas.com. Na ní je kvíz a informace o údajném zbylém počtu poukázek. Uživatel si tak může myslet, že po zodpovězení otázek se dostane k poukázce.

„Má to jednu podmínku. Musíte zprávu odeslat dalším dvaceti lidem. Bohužel vás po odeslání zprávy vašim blízkım žádná vıhra nečeká. Podvodníci se vám v dalším kroku pokusí podstrčit soutěž o získání iPhonu. Podmínkou je odeslat SMS, která je zpoplatněná. A vy nejenže pošlete útočníkům pěkně tučnou sumu za jednu SMS, ale jako bonus jim předáte i svoje telefonní číslo a rozšíříte falešnou zprávu mezi své blízké,“ varuje antivirová společnost Avast.

Není to zdaleka jedinı útok na důvěřivé uživatele. Právě před Vánoci jsou kyberzločinci nebıvale aktivitu. Připravit se můžete na e-maily, kterı vás nutí k úpravě hesla k internetovému bankovnictví či změně práce, nebo na SMS o zablokované platební kartě a vyděračskou zprávu o zveřejnění vašich dat. Popsali jsme je zde.